Immár sokadszor jelentette be az OTP Bank, hogy sikerült megszabadulnia a négy éve magával cipelt kolonctól, a részben már befektetéssé konvertált Hajdú-Bét-hitelektől. A 16,577 milliárd forintra rúgó Hajdú-Bét-kockázatot az OTP 11,377 milliárd forint céltartalékkal fedezte, majd tavaly októberben mintegy 11 milliárdnyi eszközállományt - részvényeket, üzemeket - értékesített a Hajdú-Bét fő tulajdonosának számító Wallis Rt.-nek.
Az akcióból az OTP-nek 4,6 milliárd forint bevétele képződött, és 1 milliárd forint céltartaléka szabadult föl. Három hónappal később azonban kiderült, hogy korai volt az öröm, a Hajdú-Bét külföldi tulajdonosainak egyetértése hiányában csak részleges volt az értékesítés. Egy 1,574 milliárd forint névértékű, 18,13 százalékos részvénypakett a Bank Center Kft.-hez, egy OTP-leányhoz vándorolt (NAPI Gazdaság, 2002. január 16., 11. oldal).
Az OTP mostani bejelentése szerint május 10-én a Wallis gyakorolta a csomagra vonatkozó vételi jogát, így az OTP-csoport már nem rendelkezik Hajdú-Bét-részvénnyel. A tranzakciónak a megkönnyebbülésen kívül aligha van más hatása az OTP mérlegére, mert a tavalyi információk szerint a részvényekért a Wallis a névértéknek mindössze 1 százalékát fizette ki.
K. G. T.
