A magyar és nemzetközi számviteli szabályok szerint is közzétett első negyedéves adatokból kiderül, hogy az OTP Bank sikersztorija folytatódik: az eredménynövekedés már sokszor megjósolt lassulása egyelőre várat magára. (Ha szerencséje van Csányi csapatának, addig várat is, amíg az első új szerzemény, az IRB - úgy 2004 körül - termőre nem fordul.) A bank IAS szerinti adózott eredménye 6,7 százalékkal, 10,593 milliárdra, a konszerné 16,1 százalékkal 13,343 milliárd forintra nőtt. A magyar számok még nagyobb emelkedést (11,8, illetve 22,6 százalékot) mutatnak.
Így a kilencvenes évek elején a szakértők által már-már temetett nagybank naponta 144 milliós profitot „gyárt”.
A legnagyobb magyar bank nettó kamatbevétele 2002 első három hónapjában 3,2 százalékkal haladta meg a tavalyit, a kamatkiadás 10, a bruttó kamatbevétel 3,5 százalékkal csökkent. A kamatmarzs szintje 4,69 (a csoport egészét tekintve 5,12 százalék) volt. A kamatcsökkenési trendet illusztrálja, hogy az OTP kihelyezéseinek átlagos kamatszintje egy év alatt 1,77, ügyfélforrásainak kamatszintje 1,03 százalékkal csökkent.
Az OTP Bank eszközei és forrásai 2164 milliárd forintra nőttek, ami a teljes magyar bankszektor 23,4 százalékát jelenti. Miközben a mérlegfőösszeg 11,7 százalékkal emelkedett, a minősített állomány alig gyarapodott és a teljes ügyfélkinnlevőség alig 4,2 százalékára rúg. (Ez részben a Hajdú-Bét-ügy rendezésének is betudható.) A 47 milliárdos minősített hitelre az OTP 22,7 milliárdos céltartalékot képzett, ebből 2,3 milliárdot idén.
A nyereség növekedésének forrása a nem kamat jellegű bevételek 55 százalékos gyarapodása volt. A kártyas üzletág jutalékbevétele önmagában elérte a 4 milliárd forintot, ami 43 százalékos növekedést jelent. (Ennek a részvényesek alighanem jobban örülnek, mint a kártyatulajdonosok.) A bank nem kamat jellegű bevételei 17,4, kiadásai 13,4 százalékkal nőttek 2001-hez képest, a személyi ráfordítások aránya tovább csökkent.
Az OTP-csoport konszolidált mérlegfőösszege (2364 milliárd forint) 200 milliárddal, adózás előtti eredménye (16,079 milliárd) 3 milliárd forinttal haladja meg az anyabankét. Az érdekeltségek közül az alapkezelő (adózás előtt 737 millió) és a lakás-takarékpénztár (adó előtt 577 millió) ért el a tavalyinál lényegesen jobb eredményt, de a 627 milliós profitot elért Merkantil Bank és a 405 milliós Garancia Biztosító profitja is egyharmadával gyarapodott. A konszolidált mérleg még nem tartalmazza az április 5-én „birtokba vett” IRB - ma már OTP Bank Slovensko - adatait. A pozsonyi leánybank március végén 19,97 milliárd szlovák korona (117 milliárd forint) mérlegfőösszeggel és 26,5 millió korona (152 millió forint) adózott eredménnyel rendelkezett, vagyis a konszolidálás a bankcsoport eszközeit és forrásait mintegy 5 százalékkal gyarapítja (eredményoldalon legfeljebb 2004-ben lesz érezhető a változás).
A gyorsjelentésből kitűnik, hogy a tavalyi 27,5 forintos részvényenkénti osztalék után a menedzsment 2002-ben 40 százalékkal magasabb, 38 forintos osztalékkal számol. Legalábbis erre utal, hogy a 13 milliárdos profitból 2 milliárd 520 millió forintot szánnak erre. Bár az osztalékot természetesen a közgyűlés hagyja jóvá, az OTP sajátos tulajdonosi szerkezetéből és a tíz éve posztján lévő, magyar viszonylatban példátlanul erős menedzsmentből fakad, hogy az első negyedéves gyorsjelentésből kiolvasható osztalékelképzelés ritkán tér el a ténylegestől. Így megvalósulni látszik a középtávú terv ama célkitűzése, hogy a tulajdonosoknak nemcsak abszolút számban, de arányban is több jut a növekvő profitból.
K. G. T.
