A Matáv Rt. az első negyedévben 22,5 százalékos nettóeredmény-bővülésről számolhat be, főként a mobilszektor erős növekedésének köszönhetően - adta hírül a Reuters, elemzői véleményeket idézve. A hírügynökség elemzői konszenzusa szerint 18,5 milliárd forintos nettó profit várható, a várakozások 13-20 milliárd forint között szóródtak. A NAPI Befektető konszenzusa 17 milliárd 179 millió forint, a két szám közötti nem csekély különbséget vélhetően két külföldi elemzőcég optimistább előrejelzései magyarázzák. A Matáv tavaly az első negyedévben 15,88 milliárd forintos eredményről adott számot, abban azonban még csak a Westel 51 százaléka volt benne. A teljes Westellel az eredmény elérte a 20 milliárd forintot.
A J.P. Morgan egyáltalán nem számít meglepetésre a szerdán napvilágot látó első negyedéves számokat illetően. A növekedésben az immár száz százalékban konszolidált Westelé a kulcsszerep, annak ellenére, hogy az elmúlt évben a mobilszolgáltató 49 százalékának Deutsche Telekomtól való megvásárlása 885 millió dollárt emésztett fel.
Az RZB brókere szerint a Westel eredménye részben ellensúlyozza az akvizícióhoz felvett hitelek nyereségcsökkentő hatását. Egy másik elemző úgy vélekedett, hogy az erősebb forint miatt kisebb terhet jelent a külföldi devizában fennálló adósság. A CIB elemzője szerint az első negyedévben a Westel-cégek megvásárlására felvett hitelek terheit teljesen fedezte a keresztárfolyam-változás miatt a devizahiteleken keletkezett nyereség.
Az elemzők mindazonáltal nem egységesek a Matáv-részvények minősítését illetően, a J. P. Morgan a piaci átlag alatti teljesítményt vár a papíroktól, miközben a HSBC gyűjtögetésre, felhalmozásra („add”) ajánlja azokat. A J.P. Morgan értékelése szerint a Matáv a feltörekvő piacok vezető papírjaihoz képest jelentős prémiummal forog, így a mostani árfolyam nem tartható. A brókercég a Matáv-papírok 12 havi célárfolyamát 850 forintra teszi. A HSBC ezzel szemben rövid távon 19 százalékos drágulást vár a telekomrészvénytől.
(NAPI)
