A tavalyi áramárvita körülményeit ismerők számára nem meglepő módon, mégis impozáns mértékben, 52 százalékkal növekvő adózott nyereséggel zárta az idei első negyedévet a Démász Rt. Az ok elsősorban abban a 610 millió forintban keresendő, amit a Démász tavaly ilyenkor céltartalékba helyezett, és végül a MVM-mel történő júliusi megállapodás után kifizetett. Ez az összeg akkor drasztikus módon csökkentette az áramszolgáltató eredményét, így elsősorban az alacsony bázishoz képest adódott most a látványos javulás. Az eredménynek az előző időszakkal való összehasonlítása érdekében elvégzett számítások alapján Lehóczky Gábor, a társaság pénzügyi igazgatója szerint a javulás valójában csak 24,7 százalékos az előző év hasonló időszakához képest. Az ugrásszerű nyereségváltozásokról nem különösebben elhíresült áramszolgáltatók világában ez a növekedés is meglehetősen számottevő. Ez elsősorban a hálózati veszteség csökkenésének és a magasabb árréstartalmú lakossági fogyasztás növekedésének köszönhető. (A Démász bojler- és klímaakciókkal próbálta, - úgy tűnik, sikeresen - ösztönözni a végül 3,8 százalékkal növekvő lakossági fogyasztást.)
A hálózati veszteség 12,59 százalékról 12,18 százalékra csökkent, ami az előbb említett fogyasztáseloszlás fényében igazán jó eredmény. A viszonteladói eladásokon ugyanis - jellegéből adódóan - egészen minimális a hálózati veszteség, míg a növekvő lakossági értékesítésen ugyanez jóval magasabb.
A társaságnál a korábbi évek pozitív pénzügyi eredményeihez képest nagy változás, hogy az első negyedévben ezen a soron már veszteség mutatkozott. Ez a menedzsment tudatosan vállalt új stratégiájának következménye, amely igen jelentős beruházási programot irányoz elő, amit külső forrásból, elsősorban hitelből finanszíroznak. A társaság 2003 végéig 12 milliárd forintot kíván beruházni, elsősorban hálózatának fejlesztésére, ennek mintegy felét idegen forrásból tervezi fizetni.
A menedzsment elképzelései szerint az emiatt adódó, várhatóan évi több száz milliós pénzügyi veszteséggel bőven szembeállítható lesz majd a működésből származó eredmény növekedése.
Mindazonáltal az áramszolgáltató részvényeseinek - akik általában a stabil, kiszámítható osztalékért veszik a biztonságos befektetésnek tartott részvényeket - számolni kell majd az ezen a téren növekvő kockázattal.
A társaság igazgatóságának elnöke, Daniel Dumont kérdésre válaszolva ugyanakkor elmondta, hogy a jelenlegi tarifarendszer a tavaly júliusi megállapodás óta sem kielégítő számukra. Az egyébként szükséges fejlesztésekkel nem jár együtt a beruházásoknak a villamos energia árában bennefoglalt megtérülése. Ezen a területen mindenképpen szeretnék, hogy változások következzenek be.
A társaság folytatja korábban elhatározott stratégiája megvalósítását, mely elsősorban a komplex energiaszolgáltatóvá válást jelenti (hő- és gázszolgáltatást is szeretnének együtt kínálni, akár partnerekkel együttműködve is). Mindemellett a fő tulajdonos is támogatja a menedzsmentnek azt a minimum programját, hogy a társaság eredménye és a fizetendő osztalék mértéke reálértéken is megmaradjon a következő években. A Démász-papírokról egyébként éppen ma kerül le a tavalyi osztalékszelvény, mely ezer forintot jelent részvényenként.
A. A. G.
