Korábbi híradásunknak megfelelően pénteken megjelent az INA horvát állami gáz- és olajipari vállalat privatizációjáról szóló hirdetés a Financial Timesban. Az 1999-ben a Mollal már egyesülési tárgyalásokat is folytató olajvállalat első privatizációs fordulójában 25 százalékos részvénycsomagot plusz egy részvényt kínálnak fel. Potenciális stratégiai partnerektől várnak szándéknyilatkozatot május 31-ig, az ügyletben tanácsadóként közreműködő Deutsche Bank AG-nál és a PricewaterhouseCoopersnál.
Az INA két kőolaj-finomítót és két kisebb kenőolaj-finomítót üzemeltet Horvátországban, ezekből látja el az országban 2000 végén meglevő 401 benzinkútból álló hálózatát. A jelentős saját kitermeléssel rendelkező társaság tavaly kétmillió tonna kőolajat és mintegy 1,8 milliárd köbméter gázt hozott felszínre horvátországi és külföldi mezőin (Albániában, Angolában, Egyiptomban, Oroszországban és Szíriában folytat kitermelést). A társaság konszolidált forgalma tavaly meghaladta az 1,9 milliárd dollárt, eszközeinek mérleg szerinti értéke 1,78 milliárd dollárra rúg. A Horvátországban stratégiai fontosságúnak számító nemzeti olajvállalat 17 ezer embert foglalkoztat.
A horvát privatizációs folyamat elindulásával egy időben újabb, immár a sokadik fordulat következett be Lengyelországban a gdanski finomító ügyében.
A eddig 75 százalékos felkínált részvénycsomagot most, úgy tűnik, megbontották. Az érdeklődését már korábban kifejező Lukoillal a Nafta Polska a Prawo i Gospodarka értesülése szerint közölte, hogy 49 százalékot vásárolhatna meg a finomítóból. A fennmaradó 26 százalékos részt az eddig is tárgyaló Rotch Energy vehetné meg. A céget jelenleg átvilágító Lukoilnak június 18-ig van ideje az átvilágításra.
A Mol Rt.-t mindkét ügyben az érdeklődők közé sorolják, az INA-val való korábbi tárgyalásai kapcsán - az akkor már megtörtént átvilágítás miatt - még némi előnyt is tulajdonítanak neki, hiszen a most jelentkezőknél (a horvát lapok az OMV-t említik) jóval több ismerettel rendelkezhet a horvát olajvállalatról. Lengyelországban a gdanski finomító megvásárlásáról folyó maratoni tárgyalásokat tekintve egyszer már alulmaradt ugyan, de a lengyel források sosem mulasztják el megemlíteni, hogy a Rotchcsal folyó eddig sikertelen tárgyalások alternatívájaként továbbra is számolnak a magyar olajcéggel.
A Mol illetékesei a NAPI Gazdaság kérdésére nem kívánták kommentárt fűzni egyik témához sem. Ennek ellenére megfigyelők szerint a magyar olajcég valóban fenntartja érdeklődését mindkét irányban, és várhatóan ad majd be szándéknyilatkozatot az INA-ra.
A. A. G.
