A WVM-kötvény-károsultak nagyobb részét tömörítő Kötvénytulajdonosok Érdekképviseleti Egyesülete 1996 nevű szervezet levélben kérte fel tagjait arra, hogy hatalmazzák fel a szervezet ügyvédjét a perben való képviseletükre. Az egyesület ugyanis februárban keresetmódosítást nyújtott be, ő maga kivonult a perből, de tagjait be szeretné vonni. (Decemberben a Legfelsőbb Bíróság a kötvényesek javára ítélt ugyan, de ez nem vonatkozott automatikusan minden kötvénytulajdonosra. Így újabb perek sorozata indulhatna.) Az írás szerint ehhez van szükség a tagok meghatalmazásainak benyújtására a bírósághoz. A levéláradatot később újabb követi majd, ugyanis még nem tisztázott a befektetőket ért kár pontos mértéke.
Az LB ugyan tavaly megítélte a kötvények névértékét, kamatát és a lejárattól a késedelmi kamatot és megállapította a K&H Bank felelősségét is. Csakhogy közben a WVM Lízing- és Pénzügyi Rt. felszámolója, a Reorg Rt. idén február környékén kifizette a lízingcég felszámolásából megtérült követelések 30,5 százalékát. Ezért a közeljövőben mindenkinek újabb jognyilatkozatot kell tennie követelésének összegével és az abból megtérült résszel kapcsolatban. Az egyesület ugyanakkor ismét utal rá (NAPI Gazdaság, 2001. december 11., 15. oldal), hogy a K&H Bankkal (mint az MHB, a kötvényeket forgalmazó Talentum Rt.-ért konszernjogi felelősséget vállalni kénytelen bank jogutódjával) peren kívüli egyezségre törekszik. A banktól ilyen ajánlatot hivatalosan még nem kapott, úgy hírlik, a pénzintézet is a Reorg Rt. közlését várja a megtérült követelések kifizetéséről.
A peren kívüli egyezség lényege egyébként az lenne, hogy a bank engedményt kapna a késedelmi kamatok összegéből, viszont cserébe rövid időn belül fizetne. Az egyesület akkor menne bele az egyezségbe, ha a tagok legalább 76 százaléka is áldását adja rá. Erről tehát mindenkinek külön-külön kell majd nyilatkoznia (ami várhatóan újabb több ezer levél kiküldését jelenti). Akik elutasítják azt, azok részvételével a per várhatóan folytatódni fog, és egy-két év múlva az LB tavaly decemberi ítéletével azonos módon zárulhat. Ők addig is még több késedelmi kamatot kapnak, amivel jobban is járhatnak, úgyhogy akár érdekeltek is lehetnek az ügy elhúzásában - áll a befektetőknek postázott levélben.
Az egyesület felhívja tagjainak figyelmét arra is, hogy vidéken egyes ügyvédi irodák - gyors pernyereséget ígérve - megkísérlik önálló pervitelre rábeszélni a kötvénytulajdonosokat, illetve vételi ajánlatot tesznek a névérték 70 százalékán. Eközben a késedelmi kamatokkal együtt a befektetők követelése a legtöbb esetben már 200 százalék felett jár.
E. J.
