A nemzetközi ingatlanberuházó, -forgalmazó, -hasznosító társaságok részvényeit vásároló - vagy közvetlenül ingatlanbefektetésekkel foglalkozó - befektetési alapok jegyeit vásárolja majd a nemsokára induló K&H Ingatlanpiaci Alap. Ezzel az a hasonló nevű alapkezelő szerint kényelmes, olcsó hozzáférést biztosít a nemzetközi ingatlanpiacokhoz, forintért. A palettán valószínűleg elsősorban a belga KBC Bank és a holland ABN Amro Bank több éve működő, európai, észak-amerikai és globális ingatlanalapjai szerepelnek. Ezek közül néhányba adott esetben akár a hazai alap tőkéjének több, mint 25 százalékát is befektethetik.
Az alappal a tőkepiaci törvény januári hatálybalépése óta az első új befektetési alap indul el, amely egyben egy újfajta formát testesít meg, az alapokba fektető alapokét (más néven esernyőalap vagy fund of funds). Az ilyen alapok „kollektív befektetési értékpapírokon” (főleg befektetési jegyeken) és alacsony kockázatú likvid eszközökön kívül mást nem vásárolhatnak.
Az alap egyébként működésének első három hónapjában kockázatcsökkentési okokból - meg talán a megfelelő méretgazdaságosság elérése érdekében is - csak hazai állampapírokat fog venni. Később 70-95 százalék közé tervezi az ingatlanpiaci értékpapírok arányát, de szélsőséges esetekben is legalább 50 százalékra. A nyílt végű alapoknál formálisnak számító jegyzés május 14-től 16-ig lesz, a folyamatos forgalmazás kezdete május 21-e körül várható.
E. J.
