Csányi Sándor, az OTP elnök-vezérigazgatója bankja regionális stratégiájáról a Portfólió internetes lapnak adott interjújában elmondta, hogy - bár jó állapotban lévő nagybankot már nehéz vásárolni a régióban - jelenleg éppen egy jelentősebb bank privatizációs tenderén készül indulni az OTP („persze ha végül kiírják a tendert”). Az országot ugyan nem árulta el („érdeklődési körünkben a szomszédos országok és azok szomszédai is szerepelnek”), de megfigyelők szerbiai vagy román bankot sejtenek az utalás mögött. A terjeszkedést az OTP részben pénzügyi társbefektetővel (aki legfeljebb 49 százalékban vállalna abban részt), részben például alárendelt kölcsöntőkéből finanszírozná, de Csányi - ellentétben a korábbiakkal - a tőkeemelést sem zárta ki.
Az elnök-vezérigazgató - miként a közgyűlésen - az interjúban is utalt arra, hogy ha a Postabank és a Konzumbank privatizációja ismét napirendre kerül, az OTP újbóli vizsgálat után ismét tenne ajánlatot a bankokra, akár tendereztetés, akár exkluzív jog keretében.
Az OTP kívánatosnak tartott méretét Csányi 3 milliárdos mérlegfőösszegben és 200-300 milliárdos saját tőkében határozta meg, utóbbi alsó értékét a bankcsoport alighanem már a félév végén elérheti. Elmondta a 2005-ig érvényes stratégiai terv - részben már ismert - számait, a lakossági hitelek a tervek szerint a mai 433 milliárdról 2005-ig 927 milliárdra nőnének, amelyből 300 milliárdot a jelzálogbank helyezne ki. A vállalati, vállalkozói hitelek a tavalyi 471 milliárdról 2005-re 1025 milliárdra nőnének. A növekedési potenciál Csányi szerint indokolja az általa reálisnak nevezett jelenlegi, 2400 forintos tőzsdei részvényárfolyamot.
K. G. T.
