BUX 139301.72 -0,14 %
OTP 45300 0,85 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Édász-ajánlat közel tizennyolcezer forinton

A hétfői E.ON-közlemény után példás gyorsasággal már kedden megjelent a társaság nyilvános vételi ajánlata az Észak-dunántúli Áramszolgáltató Rt. részvényeire. Az ajánlati ár 73,561 euró, ami jelenleg mintegy 17 800 forintnak felel meg. Az áramszolgáltató ugyanazon a napon közgyűlést is tartott, ahol a szokásos napirendi pontokon túl elfogadták az 1070 forintos osztalékjavaslatot és aszemélyi változásokra is sor került. Ezek azt tükrözték, hogy a két nagytulajdonos viszonyán nem sokat változtatott a vételi ajánlat megjelenése.

2002. május 1. szerda, 23:59

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Az E.ON Hungária Rt., az Édász Rt. 27,5 százalékos tulajdonosa kedden megjelentette nyilvános vételi ajánlatát a Édász összes nem nála levő részvényére vonatkozóan 73,561 eurós áron, ami jelenleg megközelítőleg 17 800 forintnak felel meg. Az E.ON a nyilvános ajánlat szerint megegyezett a 46,9 milliárdos alaptőkéjű Édász másik nagytulajdonosával, az EDF Internationallel - amellyel az elmúlt években közösen irányították a céget - abban, hogy a francia társaság a nyilvános ajánlat keretében eladja a nála levő részvénycsomagot.

Ezzel az E.ON Hungária az Édászban legkevesebb 55,4 százalékos többségi részesedéshez juthat, amennyiben a Gazdasági Versenyhivatal és a Magyar Energiahivatal jóváhagyja az ügyletet.
Ugyancsak kedden, az ajánlat megjelenésével egy időben tartotta rendes közgyűlését is az Édász Rt., ahol csupán a két nagyrészvényes és az ÁPV Rt. volt jelen szavazati joggal.
A testület vita nélkül elfogadta az igazgatóság 1070 forintos osztalékjavaslatát. Ez ugyan jóval kevesebb mint az előző évi 1430 forint, de a tavalyi - az áramárvita miatt minden áramszolgáltató számára igen nehéz - év után még mindig az egyik legmagasabb a szektorban.
Az osztalékról szóló döntéssel a jelenlegi részvényesek meglehetősen jól járnak, hiszen a közlemény megjelenését megelőzően 11 ezer forintos szint körül ingadozó Édász-részvényeket nem csupán eladhatják közel 18 ezer forintért, de még 1070 forint osztalékot is felvehetnek rá. Az osztalékfizetés kezdőnapja ugyanis várhatóan június 4-e lesz, addig az ajánlati időszak - amely 30 napig tart - szinte bizonyosan nem zárul le, hiszen még az említett hivatalok hozzájárulását is meg kell szerezni. A tőzsdei árfolyamban tehát az elmúlt két napi több mint ötezer forintos áremelkedés után is van még tartalék, hiszen a fenti forgatókönyv megvalósulásával, az ajánlat elfogadásával a keddi 16 880 forintos záróárnál is több mint kétezer forinttal többet tehet zsebre az a befektető, akinek sikerül még vásárolnia. Igaz, kedden csak azért nem emelkedett 16 880 forint fölé a részvény árfolyama, mert a BÉT által ezúttal engedélyezett maximum 30 százalékos elmozdulásnak ezen a szinten volt a felső határa.
A. A. G.

Almás Andor
Almás Andor

Ez is érdekelhet