Március vége óta állnak a tárgyalások az MFB és a Mol között a gázüzletág megvásárlásáról, mivel a bank nem tett ajánlatot - nyilatkozta Hernádi Zsolt, a Mol elnök-vezérigazgatója pénteken. A társaság vezetője elmondta azt is, hogy a Mol számára hátrányos, 1997-től bevezetett gázárszabályozás tavaly év végéig volt érvényben, január 1-jétől új szabályozási rendszernek kellett volna életbe lépnie. Ez azonban nem történt meg, annak ellenére, hogy az illetékesek asztalán több hónapja ott van az új szabályozás tervezete, amely alkalmas lehetne a nemzetközi piacokon bekövetkezett gázáringadozások hatásainak tompítására.
A Mol-vezető nyilatkozatából úgy tűnik, hogy Orbán Viktor miniszterelnök sokat hangoztatott szándéka ellenére az állam mégsem igyekezett különösebben megvásárolni a veszteséges üzletet vagy a Mol-menedzsment nem igyekezett eladni azt annyira, mint hangoztatta. Annyi bizonyos, hogy a szakértők által leginkább értetlenséggel és egyet nem értéssel fogadott terv a gázüzletág MFB általi megvásárlására még az ilyen időigényes tranzakciókhoz képest is csak igen lassan haladt előre, sőt az elmondottak szerint az utolsó időszakban már le is állt.
A Mol-kisrészvényesek április 11-én tartott tájékoztatóján Hernádi ugyan még arról nyilatkozott, hogy a tárgyalások folyamatban vannak, ezzel azonban vélhetően már csak az MFB még fennálló ajánlattételi lehetőségére utalt. Ajánlat azonban nem jött és László Csaba jövendő pénzügyminiszter napokban tett nyilatkozatai alapján várhatóan nem is fog. Ezzel vélhetően pont került a több mint egy évig viharokat kavaró törekvésre. Ezt bizonyára nem kell sajnálni, hiszen az a szakértők szerint óhatatlanul hátrányos lett volna, vagy azért, mert a gázáremelés végül úgyis elkerülhetetlen lett volna, vagy pedig azért, mert a veszteségek adóbevételekből történő finanszírozásának terhe a társadalom egészére nehezedne.
A részvényesek számára a legérdekesebb kérdés ezek után az lehet, hogy vajon csak az MFB vételi szándéka esett ezzel kútba vagy a Mol-menedzsment által korábban pártolt kisebbségirészesedés-eladás is meghiúsul. Nem is olyan rég a gázüzletág 49 százalékára ajánlatot tevő Ruhrgas és a Gaz de France személyében két komoly vevőjelölt is járt Magyarországon az egyre közeledő Európából. Az értékesítéshez azonban az éppen formálódó új politikai hatalomnak is hozzá kell járulnia, arra pedig vélhetőleg még várni kell.
A. A. G.
