BUX 139301.72 -0,14 %
OTP 45300 0,85 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Csökkent a Richter eredményhányada

Az elemzői várakozásokat 2-3 százalékkal felülmúló, 6 milliárd 213 millió forintos - a maga nemében rekordnak számító - első negyedéves profitról számolt be a közgyűlés napjára időzített gyorsjelentésében a Richter Gedeon Rt. Bogsch Erik vezérigazgató februári szavai beigazolódtak: az erős forint miatt a 8 százalékkal nagyobb árbevétel 13,6 százalékkal kisebb üzemi eredménnyel párosult, vagyis a tavalyi első negyedév szinte mesebeli, 29 százalékos üzemi eredményhányada 23 százalékra olvadt.

2002. április 25. csütörtök, 23:59

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Tegnapra kiderült: a szerdai nagy eladó (NAPI Gazdaság, 2002. április 25., 14. oldal) inkább peches volt, mint gyanúsan jól értesült, ugyanis a gyógyszergyártó a NAPI Gazdaság 6 milliárd 50 milliós elemzői konszenzusát 3 százalékkal felülmúló, 6 milliárd 213 millió forintos adózott eredményt ért el. A Richter eladásai a magyar piacon tavalyhoz képest 11,6 százalékkal, a külpiacokon 5,6 százalékkal (de a forinterősödés miatt dollárban 10,7 százalékkal) nőttek. A honi pályán a Noromodipine a húzótermék, amely a vérnyomáscsökkentők piacán a tavalyi 35 után már 55 százalékos piaci részesedéssel bír. A Richter teljes hazai gyógyszerpiaci részesedése a korábbi évekkel ellentétben nem csökkent, sőt kissé emelkedett, elérte a 9,11 százalékot. A hazai eladások 65 százalékát - mint Bogsch Erik vezérigazgató a gyorsjelentést bemutató sajtótájékoztatóján elmondta - már az 1995 után bevezetett termékek adják.
Az exportpiacok közül a FÁK-országokban, azon belül is Oroszországban nőttek leginkább a Richter eladásai. A térségbe irányuló 22,4 millió dollárnyi exportból 17 millió Oroszországba irányul, itt a 10 százalékos áfa januári bevezetése ellenére is erőteljesen nőtt a forgalom. Ukrajnában viszont csökkent, amit a kisebb FÁK-országok növekedése ellensúlyozott. Az EU--USA piacon 18 millió dollárnyi hatóanyagot és 5,3 millió dollárnyi készterméket értékesített a Richter. A főként a Barr Laboratoriesnek szállított szteroidok értéke megközelítette a 6 millió dollárt. A kelet-európai eladások (12,4 millió dollár) növekménye is meghaladta a 10 százalékot, a lengyel piac gyengébb teljesítményét a cseh eladások ellensúlyozták.
A Richter számára továbbra is az orális fogamzásgátlók jelentik az egyik stratégiai termékcsoportot, értékesítésük a FÁK-piacon mintegy 3,5, a kelet-európai piacokon mintegy 3 millió dollárra rúgott.

A magasabb értékesítési számok nagyobb költségekkel is jártak, különösen az igazgatási és működési költségek 43 százalékos emelkedése szembeszökő. Itt kerültek elszámolásra a Japánban és az USA-ban indított famotidin-perekkel kapcsolatok jogi költségek, illetve céltartalékok is. Kutatásra és fejlesztésre a korábbinál magasabb arányt, árbevételének 9,8 százalékát fordította a Richter.
Az árbevétel-arányos üzemieredmény-hányad a tavalyi első negyedév 29 százalékáról mindössze 23 százalékra csökkent (2001 átlaga 25 százalék volt), aminek elsőrendű oka, hogy a forint ma jó 12 százalékkal erősebb a 2001 elejinél. Bogsch Erik elmondta, hogy a Richter dolláros értékesítése és dollárban felmerülő költségei különbségének továbbra is 80 százalékát fedezi le, ezek az ügyletek a tavalyi első negyedévben 118 milliós veszteséget, idén viszont 1 milliárd 202 milliós nyereséget hoztak. Ez az oka a tavalyinál 10,6 százalékkal jobb adózott eredménynek, a későbbi negyedévben azonban már eltűnik ez az előny.
A Richter készpénzállománya március végén a szokásosnál valamivel magasabb (20,4 milliárd) volt, ezt az osztalékfizetés, illetve a Polfa Grodzisk kifizetésére való felkészülés indokolja. A NAPI Gazdaság értesülései szerint a mazowszei vajdasággal ismét jól haladnak a szerződéskötésről folytatott tárgyalások és akár heteken belül bejelentésre kerülhet a régóta várt akvizíció.
A vezérigazgató kitért a 25 százalékos állami tulajdon értékesítéséről felröppent találgatásokra is. Elmondta, hogy e tárgyban még csak informális megkeresések sem érkeztek a céghez, és leszögezte: a magyar gazdaság számára kiemelt jelentőségű - már csak a minden más hazai vállalatot felülmúló K+F ráfordítások miatt is - egy külföldi stratégiai tulajdonos nélkül működő gyógyszergyártó megőrzése. A Richter tőzsdei jelenlétét is fontos érdeknek nevezte, amely óhatatlanul csorbát szenvedne egy szakmai befektető megjelenésével.
Korányi G. Tamás

Korányi Tamás G.
Korányi Tamás G.

Ez is érdekelhet