BUX 139301.72 -0,14 %
OTP 45300 0,85 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Inflációhoz igazodik az Elmű és a Démász

Mindkét tegnapi áramszolgáltató-közgyűlésen a tavalyi áramárrendeletre hivatkozva próbálta megédesíteni a csökkenő eredmény és osztalék okozta keserű pirulát az Elmű és a Démász menedzsmentje. A szokásos beszámolók elfogadása ugyan általában nagyobb vita nélkül megtörtént, a részvényesek azonban érthető módon kevéssé örültek az osztalék mértékében és a tőzsdei árfolyamokban is tükröződő gyenge tavalyi évnek.

2002. április 24. szerda, 23:59

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

A két cég a privatizáció óta eltelt időben először számolt be az üzleti eredmény csökkenéséről, az Elműnél az osztalék csökkenése is első ízben most fordult elő 1996 óta. A Démász esetében az 1998-as év után egy egyszeri nagy pénzügyi eredmény miatt különösen nagy volt az osztalék, ezért ott a következő évben már volt példa az osztalék csökkenésére.
Az első félév eredményét annyira lerontotta az áramárvita, hogy a félévkor megemelt árrés is kevés volt ahhoz, hogy ellensúlyozza a 2003-as piacnyitásra készülő társaságoknál a megnövekedett beruházási igényeket. Ez különösen a Démásznál volt jellemző, ahol a korábban jelentős likvid eszközök gyakorlatilag nullára csökkentek. Az Elműnél ugyanez leginkább a rövid lejáratú hitelek növekedésében (6 milliárdról 12 milliárd forint fölé egy év alatt) mutatkozott meg. Mindkét cég intenzív beruházási programot hajt végre, ami együtt járt az amortizáció jelentős emelkedésével. A fejlesztések elsősorban a hálózat korszerűsítését jelentették, de számottevő összegeket emésztettek fel az informatikai, illetve a korábban sokat panaszt kiváltó ügyfélszolgálati rendszer fejlesztésének költségei. Ugyanakkor például az Elműnél megjegyezték, hogy a legtöbb esetben a nyugat-európaival megegyező árakon történő beruházások mellé igen mostoha körülmények párosulnak. Míg ők a ottaninál magasabb áron veszik az áramot, olcsóbban kénytelenek azt eladni, ráadásul a hazai hálózatok még mindig rosszabb állapotúak, mint külföldi társaik.
A tavalyi évben az értékesítés növekedése és a hálózati veszteség csökkenése jelentette a pozitívumot. A Démásznál az értékesített villamosenergia-mennyiség éves szinten 1,85 százalékkal haladta meg a tavalyi szintet, míg az Elmű impozánsabb, 5 százalékos növekedést ért el, amiben szerepet játszott, hogy az Elmű 2000 decemberétől átvette a Csepeli Erőmű ellátási területét. A fővárosi áramszolgáltató ugyanakkor egy az önkormányzattal közös cégbe szervezte ki a köz- és díszkivilágítást - Emmerich Endresz, az igazgatóság elnöke büszkén emlékeztetett is a múlt évben többször díszkivilágítást kapó fővárosi hidakra és más közterületekre.
Mindkét társaságnál sor került személyi változásokra, ami elsősorban az ÁPV Rt. által az aranyrészvény elsőbbségi joga alapján jelölt tagokat jelentette. Az ő megválasztásuknál mindkét közgyűlésen külön szavazás során járultak hozzá a részvényesek a jelöltek egyéb társaságokban betöltött posztjaik megtartásához. Az Elműtől ugyanakkor távozott az igazgatóságból Börcsök Dezső, aki korábban vezérigazgatói posztot is betöltött. A Démásznál könyvvizsgálóváltásra is sor került, mostantól az Arthur Andersen helyett a Deloitte & Touche lett a cég könyvvizsgálója, míg az Elmű továbbra is a PWC-vel auditáltatja mérlegeit. A szegedi társaságnál több ponton módosították az alapszabályt is. Így 2007-ig meghosszabbodott az igazgatóság felhatalmazása alaptőke-emelésre, leányvállalat alapítására, eladására.
Az idei terveket illetően egyik társaság sem szolgált túl sok információval, mindazonáltal az inflációval megegyező változásokra utaló célzásokból kitűnt, hogy mindkét cég alapvetően ehhez a mértékszámhoz igazítja terveit minden tekintetben. Ez talán a következő évek osztalékait becsülgető részvényesek számára is adhat némi támpontot.
Almás Andor

Almás Andor
Almás Andor

Ez is érdekelhet