BUX 138410.77 0,57 %
OTP 44440 1,05 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Elfogadták a 130 forintos osztalékot az Émásznál

Részvényenként 130 forint osztalékot fizet tulajdonosainak az Észak-magyarországi Áramszolgáltató (Émász) Rt. A német RWE-EnBW többségi tulajdonában lévő, miskolci székhelyű cég tegnapi éves közgyűlésén arról is döntött, hogy az elmúlt évi 711,5 millió forint adózás előtti eredményből (amely 2,3 milliárddal rosszabb az előző évinél) 15 milliót eredménytartalékba helyez.

2002. április 23. kedd, 23:59

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

A több mint 15 ezer négyzetkilométernyi területet árammal ellátó Émász az elmúlt évben 5532 Gwh villamos energiát vásárolt, nem egészen 80 gigawattórával többet, mint a megelőző évben. Ebből összességében 4988 gigawattóra villamos energiát értékesített, jelentősen meghaladva a megelőző évi mennyiséget.
A hálózatveszteségi mutatót az elmúlt évi 10,5 százalékról 9,8 százalékra csökkentette a társaság. A többi áramszolgáltatóhoz képest meglehetősen kedvező mutató elsősorban annak köszönhető, hogy az Émász fogyasztásának döntő hányadát teszi ki a nagyfogyasztóknak való értékesítés. A társaság közgyűlésén egyébként ezzel kapcsolatban ki is emelték, hogy a jó értékesítési számok jelentős részben annak tudhatók be, hogy az Ózdi Kohászati Művek és a DAM is a korábbit meghaladó mennyiségeket vásárolt.
A közgyűlésen a részvényesek 81,9 százaléka jelent meg, akik vita nélkül elfogadták az igazgatóság és a felügyelőbizottság beszámolóját.

A megelőző év több mint 3 milliárd forintos adózás előtti eredményétől 2,3 milliárddal elmaradó teljesítményt a tavalyi áramárvita miatt kialakult helyzettel indokolták, ami miatt a társaság árrése az első félévben jelentősen csökkent. Kiderült, hogy egy nagyobb összegű kinnlevőségére az Émász tetemes értékvesztést is kénytelen elszámolni. Bár az adós cég neve a közgyűlésen nem hangzott el, lapunk értesülései szerint az Ózdi Kohászati Üzemekkel áll több száz millió forintos jogvitában a társaság.
A mostani a privatizáció óta a második alkalom, amikor az Émász osztalékot fizet, de a 130 forint nemcsak a tavalyi 560 forinttól, de az év eleji 200 forint körüli várakozásoktól is elmarad. A papír árfolyama stabilan ötezer forint körül mozog, mivel a részvényenkénti saját tőke felét kellően olcsónak ítélik a részvényesek - különösen annak fényében, hogy sokan úgy vélik: előbb-utóbb felvetődhet az azonos tulajdonos által ellenőrzött Elmű és az Émász összevonása - a két társaság irányítása már most is jórészt központosítva zajlik -, ez pedig jócskán felértékelheti a kisebbik testvért.
I. S.

Illésy Sándor
Illésy Sándor

Ez is érdekelhet