A több mint 15 ezer négyzetkilométernyi területet árammal ellátó Émász az elmúlt évben 5532 Gwh villamos energiát vásárolt, nem egészen 80 gigawattórával többet, mint a megelőző évben. Ebből összességében 4988 gigawattóra villamos energiát értékesített, jelentősen meghaladva a megelőző évi mennyiséget.
A hálózatveszteségi mutatót az elmúlt évi 10,5 százalékról 9,8 százalékra csökkentette a társaság. A többi áramszolgáltatóhoz képest meglehetősen kedvező mutató elsősorban annak köszönhető, hogy az Émász fogyasztásának döntő hányadát teszi ki a nagyfogyasztóknak való értékesítés. A társaság közgyűlésén egyébként ezzel kapcsolatban ki is emelték, hogy a jó értékesítési számok jelentős részben annak tudhatók be, hogy az Ózdi Kohászati Művek és a DAM is a korábbit meghaladó mennyiségeket vásárolt.
A közgyűlésen a részvényesek 81,9 százaléka jelent meg, akik vita nélkül elfogadták az igazgatóság és a felügyelőbizottság beszámolóját.
A megelőző év több mint 3 milliárd forintos adózás előtti eredményétől 2,3 milliárddal elmaradó teljesítményt a tavalyi áramárvita miatt kialakult helyzettel indokolták, ami miatt a társaság árrése az első félévben jelentősen csökkent. Kiderült, hogy egy nagyobb összegű kinnlevőségére az Émász tetemes értékvesztést is kénytelen elszámolni. Bár az adós cég neve a közgyűlésen nem hangzott el, lapunk értesülései szerint az Ózdi Kohászati Üzemekkel áll több száz millió forintos jogvitában a társaság.
A mostani a privatizáció óta a második alkalom, amikor az Émász osztalékot fizet, de a 130 forint nemcsak a tavalyi 560 forinttól, de az év eleji 200 forint körüli várakozásoktól is elmarad. A papír árfolyama stabilan ötezer forint körül mozog, mivel a részvényenkénti saját tőke felét kellően olcsónak ítélik a részvényesek - különösen annak fényében, hogy sokan úgy vélik: előbb-utóbb felvetődhet az azonos tulajdonos által ellenőrzött Elmű és az Émász összevonása - a két társaság irányítása már most is jórészt központosítva zajlik -, ez pedig jócskán felértékelheti a kisebbik testvért.
I. S.
