BUX 139160.86 -0,24 %
OTP 44960 0,09 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

A Deutsche Telekom jobb második félévet vár

A Deutsche Telekom első negyedéves gyorsjelentésében 16 százalékkal növekvő árbevételről számolt be, részlegei közül főleg a T-Mobil jeleskedett. Az EBITDA-ról csak annyit tudni, hogy az egy számjegyű növekedést ért el, a második félévben viszont gyorsulásra számítanak. A cégcsoport 67,2 milliárd eurós adósságának csökkentése továbbra is a legsürgetőbb kérdés, ami a Matávot is érzékenyen érintheti.

2002. április 23. kedd, 23:59

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

A Deutsche Telekom csökkenő ütemű EBITDA-növekedésre számít az idén, inkább a költség- és adósságcsökkentést tekinti prioritásnak a 2002-es évben. Az EBITDA növekedési üteme 5-12 százalékra mérséklődik idén a tavalyi 18 százalékról - mondta el tegnapi bonni sajtótájékoztatóján Karl-Gerhard Eick pénzügyi igazgató. A sajtótájékoztató apropóját a DT első negyedéves gyorsjelentése adta, amelyből kiderült, hogy Európa legnagyobb távközlési társasága 16 százalékkal, 12,9 milliárd euróra növelte árbevételét, a mobil-leánycég, a T-Mobil viszont 66 százalékos növekedéssel büszkélkedhet.
Az első negyedévi 4,5 milliárd eurós mobilbevételhez azonban jelentősen hozzájárult a VoiceStreamnek, az Egyesült Államok hatodik legnagyobb mobilszolgáltatójának a konszolidálása. A sokat bírált akvizíció 35 milliárd dollárjába került a DT-nek, a kritika annak ismeretében, hogy a negyedév végén a cégcsoport adósságállománya 67,2 milliárd eurót tett ki, nem tűnik teljesen alaptalannak. A Voicestream egyébként 500 ezerrel, 7,5 millióra növelte előfizetőinek számát. A T-Mobile mobilszolgáltató EBITDA-ja 1,2 milliárd eurót tett ki, így év/év alapon megduplázódott. Ebből a Voicestream első negyedévi EBITDA-ja 106 millió euró volt. A DT eredményére vonatkozóan csak annyit lehet tudni, hogy az egy számjegyű növekedést produkált az első negyedévben (az EBITDA egy évvel korábban 3,6 milliárd euró volt), a részletes számokat a cég csak május végén fogja közzétenni.
A legnagyobb német távközlési vállalat idén árbevételének tíz százalékos bővülésére és 15,9-16,9 milliárd euró EBITDA-ra számít - nyilatkozta Ron Sommer vezérigazgató. A második félévben gyorsabb, két számjegyű EBITDA-növekedést várunk - mondta Sommer - a húzóerő pedig a Voicestream lesz.

A terjeszkedés és az UMTS-licencek miatt megnőtt eladósodottságot a DT kábeltelevíziós eszközeinek eladásával, illetve a T-Mobil részvényeinek piacra dobásával próbálta csökkenteni. Az első lehetőséget - mintegy 5,5 milliárd eurós üzletet meghiúsítva - az európai versenyhatóság, a kibocsátást pedig a kedvezőtlen nemzetközi tőkepiaci klíma tette lehetetlenné, így továbbra is nyitott kérdés az adósságcsökkentés.
A DT adóssághegyei egyre érzékenyebben érintik a Matávot is. Február végén híre ment, hogy esetleg a DT eladósodottsága miatt a Matáv nem vehetne részt a bolgár távközlési privatizációban. Bár a hírt a Matávnál cáfolták, s egyes elemzők is inkább a későbbi áralku részének tekintették, arra mindenesetre elég volt, hogy elbizonytalanítsa a befektetőket. Ezt április elején követte a Standard & Poor's visszaminősítése. A S&P a DT hitelképességével együtt a Matávét is lerontotta, a magyar szuverén adósság osztályzatával megegyező A mínuszról rögtön három osztályzattal, BBB mínuszra. A lépés a külföldi hitelszerzést megdrágíthatja, a hazai hitelfelvételi lehetőségeket azonban aligha érinti. A Matáv megítélésére ennél is rosszabb hatással lehet a J.P. Morgan egyik elemzője által április közepén bedobott híresztelés. Az amerikai befektetési bank hírlevele arra figyelmeztette a befektetőket, hogy a Deutsche Telekom a Westel Rt. leválasztására készül, s mobilcégébe, a T-Mobil AG-be integrálja azt. Az elemző megjegyezte, hogy a lépés egy nagyobb átalakítási terv része, amelyben a DT-nél külön-külön cégbe szervezik „a vezetékes és mobil-üzletágakat”.
A Westel leválasztásának lehetőségét mind a DT-nél, mind a Matávnál cáfolták, de a lehetőség beindította az elemzők és a távközlési piac résztvevőinek fantáziáját. Vitai Attila, a Vodafone magyarországi vezérigazgatója például kifejtette, szerinte jót tenne a magyar távközlési piacnak, ha egyrészt a T-Mobile valóban megvásárolná a Matávtól a Westelt, másrészt a magyarországi hatóságok engedélyeznék, hogy a Matáv megvegye a Vivendi eladó itteni érdekeltségeit. Vitai szerint egy ilyen változás mindenképpen növelné a versenyt a magyar mobilpiacon.
A tagadhatatlanul hazabeszélő magyar Vodafone-vezér véleményével szemben áll azonban a Matáv-befektetők és -elemzők értékelése. Szerintük egyértelműen negatív lenne, ha a Matáv számára magát a növekedést jelentő Westelt leválasztanák, s hiába bármilyen kompenzáció, a Matáv igazi növekedési potenciál híján elvesztené vonzerejét.
M. G.

Molnár Gergely
Molnár Gergely

Ez is érdekelhet