A Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyelete (PSZÁF) maximális mértékű, ötmillió forintos bírságot szabott ki a Concorde Értékpapír Rt.-re, és több mint egy tucat különböző szabálytalanság megszüntetésére szólította fel. Az egyik hangsúlyosabb kérdés az volt, hogy a brókercég vidéki telephelyhálózata - amely más, megszűnő brókercégektől átvett fiókokból állt - 1999 és 2001 között engedély nélkül működött. A Concorde ugyan kérte az engedélyt, de azt jogszabályi hiányosságok miatt nem adták meg. (A hét vidéki telephelyből időközben hatot bezártak, a szegedi még működik.)
A PSZÁF - akárcsak más brókercégeknél - itt is nehezményezte, hogy az ügyfelek pénzeszközeit nem letéti, hanem folyószámlán tartották. Ezenkívül számos kisebb-nagyobb nyilvántartási, jelentéstételi, számviteli és egyéb problémát is találtak egy tavaly őszi vizsgálat során, mint például a mobiltelefonos megbízások rögzítésére vonatkozó szabályok hiányát, vagy hogy nem alkalmaztak biztonsági őrséget a cég épületében.
Mint a brókercég illetékesétől megtudtuk, álláspontjuk szerint az említettek olyan technikai jellegű szabálytalanságok voltak, amelyek nem indokoltak volna ilyen mértékű szigort, ekkora büntetést. A vidéki fiókokat például annak idején a felügyelettel egyeztetve vették át, és engedélyeztetésük elsősorban azon bukott meg, hogy nem akartak ott pénz- és értéktárat üzemeltetni, főként a nagyobb biztonság érdekében. (Helyette bankokkal szerződtek.) A számlavezetésről pedig elmondták, hogy a kérdéses bankszámlákon - annak érdekében, hogy banki nyitvatartási időn túl is fedezett legyen a brókercég - rendszeresen több pénzt tartottak, mint az ügyfélértékek összege.
E. J.
