Az elmúlt harminc napban 942 forintról 1460 forintig emelkedett az IEB árfolyama, ezen belül az utóbbi két hétben csaknem 300 forintos áremelkedés mellett 496 ezer részvény cserélt gazdát a parketten. A bankrészvény áremelkedésének üteme áprilisban négyszeresen múlta felül az amúgy igencsak erősödő BUX növekedési ütemét. A forgalom ugyan egyetlen napon sem érte el a tőzsdére bevezetett teljes mennyiség 2 százalékát, de ez a korábban jobbára alvópapírnak minősített Inter-Európánál már kiemelkedő likviditásnak számít.
Az utóbbi hetekben két olyan hír jelent meg, amely tápot adhat a befektetői lelkesedésnek: a tőzsdei cégek közül egyedül az IEB-re jellemző nagytulajdonosi részvénysorozat előjogainak küszöbönálló megnyirbálása (NAPI Gazdaság, 2002. március 29., 11. oldal) és a részvényenként 50 forintos osztalék (NAPI Gazdaság, 2002. április 15., 7. oldal).
Míg utóbbi jelentősége az ár emelkedésével olvadt, előbbi fontosságát a bank vezetői is elismerik. Sebők Sándor, az IEB vezérigazgató-helyettese kifejtette: az árfolyam-alakulás is bizonyítja, hogy az igazgatóság által javasolt változások jó irányba mutatnak.
A vezérigazgató nem kívánta kommentálni azt az elemzői felvetést, hogy a B részvényosztály előjogairól való részleges lemondás a San Paolóval való kompromisszum eredményeként alakult ki, és nem kizárt, hogy egy-két év múlva felvetődhet a két részvényosztály teljes egységesítése (a 22,5 százaléknyi B részvény nincs bevezetve a tőzsdére). A közkeletű felvásárlási spekulációknak viszont - több forrásból szerzett információk szerint - aligha lehet alapjuk, mivel a San Paolo sem korábban - az 1999-es 3 milliárdos mamutveszteség idején -, sem most nem kíván megszabadulni magyar leányától.
Az 55 százalékos havi áremelkedés hátterében a bankban stratégiai méretű, 10 százalékot közelítő pakettre szert tenni szándékozó pénzügyi befektető állhat, amely az OTP példáján is fellelkesülve láthat fantáziát a magyar pénzügyi szektorban. (Más bankrészvényt viszont még az OTC-piacon sem lehet venni.) Az IEB idén elemzők szerint adózás előtt 1,8-2 milliárd forintos eredményt érhet el (2001-ben 1,23 milliárd volt), amelyhez jövő tavasszal 100 forintot meghaladó osztalék párosulhat. Az 1470-1680 forintos sajáttőke-értékkel, illetve a 210-240 forintos részvényenkénti várható adózott eredménnyel számolt 7-es (tehát az OTP-nél vonzóan kedvezőbb) P/E értékből adódó 1500-1680 forintos ársáv viszont nagyjából az erősödés „természetes határait” jelzi, efelett már aligha elegendőek a felvásárláson kívüli magyarázatok.
K. G. T.
