BUX 138946.79 -0,39 %
OTP 44910 -0,02 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Külföldi alap veszi az IEB-t?

Hetvenöt forintos tegnapi emelkedéssel folytatta rejtélyes szárnyalását a tőzsdén az Inter-Európa Bank részvénye. Bár a magyarázatok széles körben szóródnak - egyesek még a bank tavalyi elnökének miniszterelnöki esélyeit is az okok között emlegetik -, biztosat senki sem tud. Az évek óta alulértékelt papír mára jószerével eléri sajáttőke-értékét (2001 végén osztalékfizetés előtt 1530 forint), holott ellenséges felvásárlásra kevés esélye lenne bárkinek.

2002. április 18. csütörtök, 23:59

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Az elmúlt harminc napban 942 forintról 1460 forintig emelkedett az IEB árfolyama, ezen belül az utóbbi két hétben csaknem 300 forintos áremelkedés mellett 496 ezer részvény cserélt gazdát a parketten. A bankrészvény áremelkedésének üteme áprilisban négyszeresen múlta felül az amúgy igencsak erősödő BUX növekedési ütemét. A forgalom ugyan egyetlen napon sem érte el a tőzsdére bevezetett teljes mennyiség 2 százalékát, de ez a korábban jobbára alvópapírnak minősített Inter-Európánál már kiemelkedő likviditásnak számít.
Az utóbbi hetekben két olyan hír jelent meg, amely tápot adhat a befektetői lelkesedésnek: a tőzsdei cégek közül egyedül az IEB-re jellemző nagytulajdonosi részvénysorozat előjogainak küszöbönálló megnyirbálása (NAPI Gazdaság, 2002. március 29., 11. oldal) és a részvényenként 50 forintos osztalék (NAPI Gazdaság, 2002. április 15., 7. oldal).

Míg utóbbi jelentősége az ár emelkedésével olvadt, előbbi fontosságát a bank vezetői is elismerik. Sebők Sándor, az IEB vezérigazgató-helyettese kifejtette: az árfolyam-alakulás is bizonyítja, hogy az igazgatóság által javasolt változások jó irányba mutatnak.
A vezérigazgató nem kívánta kommentálni azt az elemzői felvetést, hogy a B részvényosztály előjogairól való részleges lemondás a San Paolóval való kompromisszum eredményeként alakult ki, és nem kizárt, hogy egy-két év múlva felvetődhet a két részvényosztály teljes egységesítése (a 22,5 százaléknyi B részvény nincs bevezetve a tőzsdére). A közkeletű felvásárlási spekulációknak viszont - több forrásból szerzett információk szerint - aligha lehet alapjuk, mivel a San Paolo sem korábban - az 1999-es 3 milliárdos mamutveszteség idején -, sem most nem kíván megszabadulni magyar leányától.
Az 55 százalékos havi áremelkedés hátterében a bankban stratégiai méretű, 10 százalékot közelítő pakettre szert tenni szándékozó pénzügyi befektető állhat, amely az OTP példáján is fellelkesülve láthat fantáziát a magyar pénzügyi szektorban. (Más bankrészvényt viszont még az OTC-piacon sem lehet venni.) Az IEB idén elemzők szerint adózás előtt 1,8-2 milliárd forintos eredményt érhet el (2001-ben 1,23 milliárd volt), amelyhez jövő tavasszal 100 forintot meghaladó osztalék párosulhat. Az 1470-1680 forintos sajáttőke-értékkel, illetve a 210-240 forintos részvényenkénti várható adózott eredménnyel számolt 7-es (tehát az OTP-nél vonzóan kedvezőbb) P/E értékből adódó 1500-1680 forintos ársáv viszont nagyjából az erősödés „természetes határait” jelzi, efelett már aligha elegendőek a felvásárláson kívüli magyarázatok.
K. G. T.

Korányi Tamás G.
Korányi Tamás G.

Ez is érdekelhet