BUX 138946.79 -0,39 %
OTP 44910 -0,02 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

A papírforma teljesülése további emelkedést hozhat

Két nappal a választás második fordulója előtt a NAPI Gazdaság által megkérdezett brókercégvezetők, tulajdonosok, elemzők közül szinte senki sem kívánta nevével prognosztizálni, milyen választási eredmény esetén milyen BUX-mozgásra számít hétfőn. A legtöbben az eldurvult kampánnyal indokolták tartózkodásukat. Konszenzus volt abban a tekintetben, hogy ha bejön a papírforma - azaz győz az MSZP -, tovább folytatódik az első forduló óta tartó 5,8 százalékos emelkedés, míg a Fidesz-győzelem kisebb, de nem földindulásszerű visszaesést okozna. A legrosszabb forgatókönyv - egy kölcsönös csalásváddal megspékelt patthelyzet - esélye ugyan kicsi, ám ez minden megkérdezett szerint hosszú időre elriaszthatja a piacról a vevőket.

2002. április 18. csütörtök, 23:59

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

A választás első fordulója óta 480 ponttal, 5,8 százalékkal emelkedett a BUX, és a tegnap 8730 ponton záró tőzsdeindex csaknem 50 százalékkal magasabb, mint a hét hónappal ezelőtti, WTC elleni terrortámadás utáni bessz idején. Az utóbbi hónapokban a magyar tőzsde lassú magáratalálásának lehetünk a tanúi, ezt a folyamatot gyorsította fel a választás félidei eredménye. Lapunk ismert tőkepiaci szereplők jóslatát kérte a tőzsdeindex hétfői viselkedésének megjóslására, ám - nem meglepő módon - a névvel való nyilatkozattól egy kivétellel mindenki elzárkózott. Albrecht Ottó, a Cashline magánbrókerház elnöke a bizonytalanságot tartotta az egyetlen komoly veszélynek, mondván: mindkét oldal példálózik a választási csalások lehetőségével, és ha ez okból megtámadhatóvá válnak a választások eredményei, az további bizonytalanságot okoz és riasztó hatással lehet a befektetőkre. A parketten az 1990-es alapítás óta jelen lévő bróker az MSZP győzelme esetén 5-6 százalékos emelkedésre, Fidesz-győzelem nyomán 3-4 százalékos (tehát a kétheti emelkedést el nem érő) visszaesésre számít, hozzátéve, hogy utóbbit is viszonylag hamar meg tudnák emészteni a külföldi befektetők. Sokkal kevésbé egy patthelyzetet, esetleges szavazat-újraszámlálást, amely - véleménye szerint - azonnal akár tízszázalékos visszaesést is hozhat. (Ahonnan persze a viszonyok normalizálódása után ugyancsak gyors lenne a visszatérés.)

Az egyik ismert elemző elmondta: azért várja a második fordulót, mert utána legalább ismét az elemzőket kérdezik meg a befektetők, és nem a politológusokat. Egy másik - ugyancsak inkognitóban maradó - szakértő arra emlékeztetett, az utóbbi egy hét - inkább a hazai, mint a külföldi - befektetőket riogató Fidesz-retorikája ellenére egy magát jobbközépen elhelyező kormányzat tartósan nem lehetetlenítheti el az országa tőkepiacát vagy az ország legnagyobb - mellesleg 25 százalékban állami tulajdonban lévő - vállalatát. Egy másik bróker viszont nem volt ennyire optimista, emlékeztetett a hivatalban lévő miniszterelnök tegnapi beszédére, amelyben a tőzsde legnagyobb befektetőinek számító magánnyugdíjpénztárakat támadta.
Arra a kérdésre, hogy a papírforma, vagyis az első forduló számaiból kalkulálható várható MSZP-győzelem mennyire épült máris be az árfolyamokba, az elemzők és a brókerek némileg eltérő választ adtak. Az előbbiek szerint aki venni akart, már jórészt megtette, utóbbiak szerint a külföldi nagy ügyfelek inkább a biztosra mennének, így az ő vásárlói rohamuk még hátra lehet. A határidős piacon a két héttel ezelőtti extrémen alacsony értékhez képest 160 pontról 275 pontra nőtt a különbség a prompt és a decemberi jegyzés között. Ez - a nyitott kötésállomány növekedésével párosulva - egyértelműen az optimisták szaporodását jelzi.
Többen említették, hogy az eredményekre legérzékenyebb tőzsdei papír alighanem a kárpótlási jegy, amelynek - április eleje óta 15 százalékos emelkedést produkáló - árfolyamát teljesen a politikai széljárás határozza meg, hiszen csak az egyik oldal tett közzé menetrendet a kárpótlási folyamat tervezett lezárását illetően. A gázárügyben mindinkább a pofozóbábu szerepét betöltő Mol mellett a másik politikaérzékeny részvény az Antenna Hungária, amelynél egy esetleges Fidesz-győzelem 500-600 forintos visszaesést, míg a privatizáció folytatását éppen az Antennával kezdő új pénzügyminiszter hivatalba lépése további erőteljes erősödést hozhat.
Korányi G. Tamás

Korányi Tamás G.
Korányi Tamás G.

Ez is érdekelhet