BUX 138946.79 -0,39 %
OTP 44910 -0,02 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Az OTP és az Inforg vette meg a BÁV-ot

Öt évvel első privatizációja után ismét magánkézbe került a legrégibb - és 229 éves pályafutása túlnyomó részében állami kézben lévő - magyar társaság, a BÁV Rt. A Magyar Fejlesztési Bank (MFB) Rt., amely a többségi pakettet alig három évvel ezelőtt az Arago-csoporttól vette meg 2000 forint feletti árfolyamon, a részvények 46,255 százalékát az OTP Banknak, 48,266 százalékát az autópálya-építésről elhíresült Vegyépszerhez közel álló Pro-Cash Rt.-nek értékesítette. A két fél azonos méretű kontrolljogokat gyakorol a 2,2 milliárdos jegyzett és 5,866 milliárdos saját tőkével rendelkező BÁV felett.

2002. április 17. szerda, 23:59

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Az érintettek az utolsó pillanatig cáfolták, de az OTP Bank tegnapi rendkívüli tájékoztatásából kiderült, hogy a sajtóértesüléseknek (NAPI Gazdaság, 2002. február 22., 11-12. oldal) igazuk volt: az MFB tulajdonában álló 94,52 százalékos, 2 millió 80 ezer darabos BÁV-pakettet az április 16-án aláírt szerződés értelmében az OTP Bank (46,255 százalék) és az Ingatlanforgalmazó és Gazdasági Tanácsadó Rt. (Inforg Rt.) projekttársasága, a Pro-Cash Rt. (48,266 százalék) vette meg. Az Inforgról tudni lehet, hogy 1987-ben alakult, és 70 százalékban Nánásy Csaba vezérigazgató tulajdonában van. (A Magyar Hírlap egy korábbi cikke a társaságot a Nagy Elek irányítása alatt álló Vegyépszer-csoporttal hozta összefüggésbe, ezért akadt olyan piaci elemző, aki a hírt „a Kinizsi utcáig ért az autópálya" kijelentéssel kommentálta.
A BÁV-eladás szándékát korábban következetesen tagadó MFB közleményéből az derül ki, hogy az értékesítésre a banknál zajló „folyamatos portfólió-tisztitás keretében került sor"; a BÁV további megtartását a cég tevékenységi köre, piaci helyzete már nem indokolta, az MFB-re vonatkozó törvény a bank számára más feladatokat jelöl ki. (Egyébként annak idején sem volt világos, hogy a BÁV többségi pakettjének 2000. márciusi megvásárlását az Arago-csoporttól - az aktuális piaci ár dupláján, közel 2,8 milliárd forintért - miért indokolta a cég akkori piaci helyzete vagy az MFB akkori feladatköre.)

A BÁV jövőjét is mérlegelte döntésénél az eladó MFB. A gondos tulajdonos a két vevőjelölt közül az OTP-ről szólva a stabil pénzügyi hátteret, az Inforgról szólva - némileg meglepő módon - a „jelentős vagyonkezelői tapasztalatokat" tartotta lényegesnek kiemelni. (Mint ismeretes, az OTP nemrég egyedül is vállalkozott egy a BÁV-énál nagyobb ingatlanvagyonú cég, a CD Hungary megvásárlására.)
Az MFB közleménye utal arra is, hogy az OTP Bankról „már több évvel ezelőtt tudni lehetett, hogy kedvező befektetési lehetőséget lát a BÁV-ban". Ennek némileg ellentmondani látszik a kisebbségi tulajdonszerzés ténye, amit az MFB az OTP prudens befektetési politikájával, valamint tervezett további akvizíciós lépéseivel magyaráz. Az idén havonta körülbelül 4,5 milliárd forint casht termelő OTP-csoportról ugyanakkor elég nehéz elképzelni, hogy pénzügyi megfontolásokból érte volna be - szokásai ellenére - a kisebbségi részesedéssel, ezt OTP-s forrásaink sem erősítették meg.
Az MFB közleményéből az is kiderül, hogy az Inforg már korábban ajánlatot tett a teljes BÁV-pakett megvásárlására. Az Inforgnak azonban - mint lapunk megtudta - nincs pénzügyi szolgáltatások nyújtására szóló PSZÁF-engedélye, így aggályos lett volna, ha irányító részesedést szerez egy kifejezetten pénzügyi tevékenységet (záloghitelezést) folytató cégcsoportban. Ezután került be a képbe az OTP, a végleges tulajdoni arányok a három fél közötti kompromisszum eredményeként alakulhattak ki.
Wolf László, az OTP Bank vezérigazgató-helyettese a NAPI Gazdaság kérdésére a BÁV-ügyletről elmondta, hogy a másik vevőt az MFB választotta ki. A Pro-Cash Rt.-vel megkötött szerződésben viszont az OTP Bank egyforma tulajdonosi jogok gyakorlásáról állapodott meg. Wolf utalt arra, hogy a BÁV két fő tevékenységi köre, a záloghitelezés és az ingatlangazdálkodás számos szinergialehetőséget tartalmaz az OTP-csoporttal. A két vevő közötti szerződés egyebek mellett kölcsönös kivásárlási klauzulát is tartalmaz, így - bár ezt már nem erősítette meg a vezérigazgató-helyettes - nem kizárt, hogy az OTP a távolabbi jövőben egyedüli BÁV-tulajdonossá válik. Egyelőre azonban a két vevő közös hatalomátvételre készül a BÁV-ban, amelynek - személyi kérdéseket napirendre tűző - rendkívüli kögyűlését várhatóan május első felében tartják.
A vételárról nem szivárgott ki semmi azon kívül, hogy az MFB nyereséggel szállt ki a BÁV-ból. Korábbi - a felek által közvetve megerősített - információk 4,5-5 milliárd forint közötti árról szóltak. Ha ezek helytállóak, az OTP és az Inforg több mint kétszer annyit fizetett az MFB-nek, mint amennyit (1105 forintot) ez kínált fel a tőzsdei kivezetéskor a BÁV kisrészvényeseinek.
Korányi G. Tamás

Korányi Tamás G.
Korányi Tamás G.

Ez is érdekelhet