BUX 138661.08 -0,6 %
OTP 44710 -0,47 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Osztalékrészvények az OTC-piacon

A tőzsdén kívüli részvények piacát a legtöbb bróker már évek óta halottnak minősíti. Akik azonban közelebbről figyelik a parketten kívüli közműtársaságok, illetve néhány korábban nyilvános cég papírjainak forgalmát, tudják, hogy az osztalékszezon előtt megélénkül az érdeklődés. Most is akadnak olyan részvények, amelyek az árfolyamra vetítve 20 százalék körüli osztalékhozammal örvendeztethetik meg befektetőiket.

2002. április 16. kedd, 23:59

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

A magyar otc-részvénypiac legfontosabb szereplői - az 1996-1999 közötti többmenetes dolgozói, kárpótlási jegyes kibocsátásoknak köszönhetően - az erőműrészvények, továbbá például a Tigáz vagy az MVM is. E kör papírjairól - a zártkörű működés miatt - sokkal nehezebb információhoz jutni, mint a tőzsdei papírokról, pedig e körben sem ismeretlen a magas osztalékfizetési hányad.
A hajdúszoboszlói székhelyű, az olasz Italgas többségi tulajdonában lévő Tigáz évek óta teljes eredményét kifizeti osztalékként. Az ezerforintos névértékű papírokra tavaly 260, az idén 288 forintot vehetnek föl a tulajdonosok. A piacon csak hébe-hóba felbukkanó gázrészvények iránt 130 százalékon masszív kereslet van, így ezek a magyar piac legmagasabb osztalékhozamú részvényei az idén.
A kisbefektetőknél nagyobb számban található három erőműrészvény (Bakonyi, Vértesi, Mátrai erőművek) közül csak az utóbbi fizet osztalékot, méghozzá az idén jóval többet, mint tavaly. A német RWE többségi tulajdonában lévő, 556 részvényes által birtokolt visontai erőmű tavaly 49,2 milliárd forintos bevételből 9,5 milliárdos adó előtti és 8,8 milliárdos adózott eredményt ért el. A 20 százalékos sajáttőke-arányos eredmény az ágazatban jószerével rekordnak számít. A részvényenként 2336 forintos osztalék magyarázata, hogy a fő tulajdonos kereken 8 milliárd forintot kíván elvonni a cégtől. Az osztalék negyede egyébként az MVM kasszáját gyarapítja.
Maga az MVM is szereplője papírjaival az otc-piacnak, de a korábbi, névérték körüli kötések után az utóbbi egy évben 70-80 százalékon is inkább kínálati a piac. A korábbi szűk esztendők - illetve a tízezres névérték két évvel ezelőtti, 8000 forintra történt leszállítása - után jó hír a kisrészvényeseknek a 2,5 százalékos osztalék.

A papír várható áralakulását ennél azonban erőteljesebben meghatározzák azok a kisbefektetői aspirációk, amelyek az 1998-ban megszakadt privatizációs folyamat újraélesztésére irányulnak.
Két hónappal ezelőtt még a tőzsdén volt, mostanában viszont az otc-piacon bukkan föl az Eravis papírja. Itt a magas osztalék a fő tulajdonos Arago csoporton belüli pénzallokációjának tudható be.
A tavaly decemberig nyilvános papírnak számító, de a tőzsdei spekulánsok körében azóta is kedvelt Kaptár tavaly jószerével megduplázta tőkéjét, és 251 millió forintos adózott eredményt ért el. Ebből - amint Móricz Gábor ügyvezető igazgató lapunk kérdésére elmondta - a jelenlegi elképzelések szerint 50 vagy 100 milliót fizetnének ki osztalékként, attól függően, hogy a részvényesek (akik zöme egyébként meglehetősen jártas a tőzsde világában) hogyan ítélik meg: maguk vagy a menedzsment tudná jobban fialtatni az idén a tőkét.
A százezres névértékű Kaptár-papírok egyébként meglehetősen ritkán bukkannak föl a piacon, az üzletkötések - brókerkörökből származó információk szerint - már 500-600 százalék feletti árfolyamon születnek. A kedvező esetben 20 százalék körüli osztalékhozam ezúttal is igen magasnak tűnik. Ám a képhez hozzátartozik, hogy ami a Kaptárt illeti, a múltbeli számokból sokkal kevésbé lehet a jövőre következtetni, mint például egy erőműtársaság esetében.
Korányi G. Tamás

Korányi Tamás G.
Korányi Tamás G.

Ez is érdekelhet