Március végén-április elején hirtelen számottevően megugrott a Quaestor Alapkezelő által kezelt zárt végű Quaestor Ingatlan Alap és a nyílt végű Első Hazai Lakásalap nettó eszközértéke. Az egyébként jobbára stagnáló-csökkenő Első Hazai Lakásalapnál az egy jegyre jutó érték április 9-én 8599 forintról 9996 forintra, 16 százalékkal növekedett, ami valószínűleg példátlan a hazai gyakorlatban. A Quaestor Ingatlan március végi egy jegyre jutó adata (11 336 forint) pedig 11 százalékos emelkedés.
Mint az alapkezelőtől megtudtuk, az eltéréseket az okozta, hogy az ingatlanértékelő a negyedév végével a - mindkét alapban bőven található - lakástelkek értékbecslésénél áttért egy piacközelibb számítási módszer alkalmazására. A telkek ugyanis eddig egy-egy nagyobb, összefüggő területként, afféle „nagykeráron" voltak nyilvántartva, holott felosztásukkal, különböző módokon kis részekben való értékesítésükkel rendszeresen magasabb árat lehetett elérni. Az alapokban levő telekrészeket most az összehasonlításra alkalmas, már értékesített társaikhoz hasonló áron tartják nyilván, ez okozta a hirtelen eltérést.
Az alapok egyébként ma is elvileg nyilvánosan, gyakorlatilag azonban - a kisszámú tulajdonos miatt - szinte zártkörűen működnek. (A Lakásalap jegyei zömmel a Konzumbank tulajdonában vannak, a Quaestor papírjaiból pedig például az alap futamidejének meghosszabbításakor jelentős mennyiséget vásárolt fel a Quaestor-csoport.) Kisbefektetőknek a forgalmazóhelyeken nem is ajánlják ezeket. A jövőben elképzelhető zártkörűvé alakításuk is, de erről egyelőre nem döntöttek.
E. J.
