A lengyel illetékesek újabb egy hónappal elhalasztották a döntést a PKN Orlen állami kézben lev? 17,6 százalékos részvénypakettjének eladásáról. A kormány korábban már visszakozott a kisebbik finomító, a Rafineria Gdanska 75 százalékának eladásától és jelenleg inkább a PKN-nel való egyesülését támogatja. A lengyel kabinet szerint a PKN Orlen és a Rafineria Gdanska fúziója versenyképesebbé tenné a külföldi konkurenciával szemben az érintett cégeket.
Mindezek fényében az ING Investment lengyelországi elemzője szerint nem meglepő a kormány döntése, s a kabinet várhatóan addig halogatja majd a döntést, ameddig tudja, illetve valószínűleg más cégeket is bevon a tervezett vállalategyesítésekbe.
A Mol és az OMV korábban versengve tettek ajánlatokat a PKN 17,6 százalékos részvénycsomagjára, sőt a Mol a Rafineria Gdanskát is szerette volna megvásárolni. Az RG-re ugyanakkor a Rotch Energy is adott be ajánlatot, amelyet a korábbi lengyel kormány akkor jobbnak talált, és ezért vele kezdett kizárólagos tárgyalásokat, ezek azonban a mai napig nem vezettek eredményre. A PKN-csomagra a Mol tűnt esélyesebbnek, a vele folytatott kizárólagos tárgyalások a többször meghosszabbított és tegnap elvileg végérvényesen lejárt határidő ellenére sem jártak eredménnyel.
A mostani elképzelések mindenestre még bizonytalannak tűnnek. A kormány által pártolt vállalat-összevonások - amelyekbe a hírek szerint más petrolkémiai cégek is beleértendők - egyelőre nem látszanak osztatlan egyetértésre találni a lengyel versenyfelügyeleti szerveknél. Az sem tisztázott, hogyan reagálnának az ajánlattevők az összevonásokkal jelentősen megnövekvő társaságra - a Mol korábban a RG-vel való összevonás esetére is érdeklődését fejezte ki -, hiszen az vélhetően jelentősen különbözne a korábbi cégtől. Másfelől akár új érdeklődőket is vonzhat egy ilyen döntés. Annyi bizonyos, hogy az elképzelések megvalósulása esetén minden érdeklődő ragaszkodna egy újabb időigényes átvilágításhoz. Mindez pedig azt jelenti, hogy a tranzakció időben egyre távolabb kerül.
A. A. G.
