BUX 139301.72 -0,14 %
OTP 45300 0,85 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

A Mol magyar eredménye sokkal kisebb lett

Közel 75 milliárd forint veszteséget kell majd a társaság részvényeseinek az április 29-i közgyűlésen elfogadniuk a Mol tegnap közzétett, magyar számvitel szerinti eredményadatai szerint. A vállalat igazgatósága ennek ellenére a tavalyival megegyező mértékű, 55 forintos osztalék kifizetését javasolja, amit így csak a korábbi évek eredménytartalékából fizethetnek ki.

2002. április 11. csütörtök, 23:59

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

A gyorsjelentésben közzétett 1,4 milliárd forintos adózott nyereséghez képest mintegy 200 millióval alacsonyabb, 1,24 milliárd forint mérleg szerinti eredménnyel zárta a tavalyi évet a Mol Rt. a nemzetközi számviteli szabályok szerint. A magyar számviteli törvény alapján készített kimutatások alapján azonban a kép sokkal rosszabb lett, 74,2 milliárd forint veszteséget mutat (NAPI Gazdaság, 2002. április 11., 8. oldal, hirdetmény).
Az eltérés oka a hazai számviteli törvény változásában keresendő. Ez egyrészt közelebb hozta egymáshoz a két számviteli rendszert, így a jövőben a korábbinál is kisebb eltérések várhatók a gyorsjelentés és a magyar mérleg között, másrészt viszont a tavalyi számokban egyszeri nagy különbséget eredményezett (NAPI Gazdaság, 2002 április 8., 7. oldal). A társaság igazgatósága ennek ellenére 55 forint osztalék kifizetését javasolja a közgyűlésnek, amire vélhetően a Molnak a korábbi években felhalmozott több mint 200 milliárd forint tartaléka nyújt fedezetet.
A tegnapi közleményből kiderül, hogy a nagy veszteség oka elsősorban a Mol környezetvédelemből és mezőfelhagyásból adódó tartalékképzése. A nemzetközi számviteli szabályok (IFRS) szerint készült mérlegek ezt a tartalékolási kötelezettséget már a korábbi években is előírták, itthon azonban a számviteli törvény csak tavaly január 1-jétől tette lehetővé és egyben kötelezővé is. A törvényváltozás következménye az lett, hogy a társaságnak ezt a tartalékot a tavalyi eredmény terhére egy összegben kellett megképeznie, 43,8 milliárd forinttal csökkentve ezzel a kimutatott nyereséget.
A devizahiteleken elért árfolyamnyereséget a két számviteli rendszer továbbra is eltérően kezeli. Az ilyen hitelekkel bőven ellátott Mol tavaly az IFRS szerint jelentős nyereséget ért el, ami a hazai eredménykimutatásban nem jelentkezik, újabb 9 milliárdot téve hozzá a különbséghez. Ugyancsak a két rendszer különbségéből adódik, hogy a tavaly visszafizetett devizahiteleken elszenvedett veszteség - amelyet az IFRS-ben korábban már elszámoltak - a magyar eredményt tavaly egy összegben csökkentette (7,2 milliárd forinttal). A fennmaradó mintegy 15 milliárd forint különbség pedig a halasztott adó és egyéb más kisebb tételek eltérő elszámolási módjából adódik.
(NAPI)

Almás Andor
Almás Andor

Ez is érdekelhet