A Pick Szeged Rt. tegnap közzétett konszolidált auditált adatai szerint 77,7 milliárd forint árbevétel mellett 1,3 milliárd forint üzemi és 1,6 milliárdos adózott eredményt ért el tavaly. A nem konszolidált mérleg szerinti eredmény pedig 1,225 milliárd forint lett, ami a társaság megjegyzése szerint a közgyűlés osztalékra vonatkozó döntésétől függően változhat. Az osztalékfizetés eddig nem szerepelt a piaci várakozásokban és egyelőre nem lehet tudni, hogy az igazgatóságnak valóban szándékában áll-e osztalékjavaslatot terjeszteni a részvényesek elé vagy csak egy rutin megjegyzésről van szó. A társaság legutóbb az 1998-as üzleti éve után fizetett osztalékot (230 forintot), azóta általában a készülő akvizíciók forrásigényére hivatkozva egy fillért sem kaptak a részvényesek.
A Pick legnagyobb leányvállalata, a Ringa Húsipari Rt. április 26-i közgyűlésének napirendjén 1,6 milliárd forintos tőkeemelés szerepel. A győri társaság 2 milliárd 26 millió 530 ezer forint jelenlegi alaptőkéjét új részvények jegyzésével, zárt körben 3 milliárd 626 millió 530 ezer forintra emelnék fel. Amint Tóth Ervin vezérigazgatótól megtudtuk, a tőkeemelést a Pick Szeged Rt. jegyezné le készpénzben, és arra még a Ringa 1997-es privatizációjakor vállalt kötelezettségekkel kapcsolatban kerül sor.
Az ÁPV Rt.-vel kötött privatizációs szerződés értelmében ugyanis a Pick 50 százalékos áron megvette a Ringa 1,2 milliárd forint kötelezettségállományát, aminek visszafizetésére hároméves moratóriumot kapott. Az ezzel párhuzamosan vállalt 600 milliós tőkeemelés még 1998-ban megtörtént, ekkor a Pick tulajdonrésze 88,2 százalékra nőtt, majd egy 2000. végi újabb tőkeemelést követően 93 százalékra emelkedett. A privatizációs szerződésben vállalt 2001. végi határidőig a társaság tulajdonosi hitelből rendezte tartozásait, a tulajdonosi hitel visszafizetése azonban rontja a Ringa eladósodottsági mutatóit, amit a mostani tőkeemeléssel szeretne rendezni a Pick.
(NAPI)
