BUX 138954.79 -0,39 %
OTP 44840 -0,18 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Kútba eshet a Richter lengyelországi akvizíciós terve

A lengyel kormány egy cégbe akar összevonni hét állami kézben levő gyógyszergyártót, hogy ily módon növelje a hazai készítésű gyógyszerek piaci részesedését - értesült a Puls Biznesu. A lengyel üzleti napilap úgy tudja, az érintett cégek közé tartozik az értékesítési listán levő Polfa Grodzisk is - amellyel a lap szerint a Richter tervezett vegyesvállalatot létrehozni -, illetve a Polfa Lublin. A Richter PR-vezetője ugyanakkor nem tud semmilyen tényről, amely a tranzakció sikeres befejezését veszélyeztetné, miként az állami pakett sorsáról folyó találgatásokat sem tudja kommentálni.

2002. április 9. kedd, 12:40

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

A lengyel gazdasági lap információi szerint a varsói kormány össze kívánja vonni az állami kézben levő hét gyógyszergyártót, hogy ily módon a mai 30 százalékról 50 százalékra növelje a hazai készítésű gyógyszerek piaci részesedését. A hét cég egyike a Polfa Grodzisk, amelynek 51 százalékára tavaly a Richter tett vételi ajánlatot az értékesítéssel megbízott Mazowsze vajdaság vezetőinek. A magyar gyártó a vállalt tőkeemeléssel együtt 200 millió zlotys (13,6 milliárd forintos) akvizícióra készül; ez meghaladja azt a 35 millió dollárt, amelyet a Richter eddig összesen fordított külföldi - Moszkva melletti, kijevi és marosvásárhelyi - beruházásaira. Az összevonandó vállalkozások között szerepel a Polfa Lublin, a korábban eladni tervezett Polfa Warszawa, a Polfa Tarchomin, a Polfa Pablanice és a gyógyszer-nagykereskedő Cefarm. Az állam bevinné az új konglomerátumba a varsói tőzsdén jegyzett Jelfa gyógyszergyártóban meglevő 30 százalékát is, amely a cég piaci értéke alapján 105 millió zlotyt (25,6 millió dollár) ér.
Márciusban a lengyel lapok még azt írták, hogy két hónapon belül aláírhatják a Polfa Grodzisk eladásáról szóló szerződést a Richter Gedeon Rt.-vel.
A lengyel kormányváltás óta a tranzakcióban nem történt előrehaladás. Beke Zsuzsa, a Richter PR-vezetője a NAPI Gazdaság kérdésére elmondta, hogy a Richter nem tud semmilyen tényről, amely a tranzakció sikeres befejezését veszélyeztetné.
Piaci megfigyelők szerint a Polfa Grodzisk privatizációs szerződését valószínűleg heteken belül aláírják, és ez részben már be is épült a Richter tőzsdei árfolyamába. A befektetőket ugyanakkor láthatóan hidegen hagyták azok a - tegnap elemzői körökben is megjelenő - spekulációk, amelyet a 25,2 százalékos (a 4,7 millió részvény a 18 800 forintos tegnapi záróáron 88,2 milliárd forintot ér) állami pakett eladásának már idei lehetőségét pendítették meg. A Richter menedzsmentje - mint az közismert - a legnagyobb hazai gyártó függetlensége zálogának tekinti az állami pakettet és a külföldi befektetők zöme is úgy véli, hogy a pakett a mostani piaci helyzetben még mindig jobb helyen van az állam trezorjaiban, mint valamilyen szakmai befektető kezében.
A csomag mérete miatt a vevőnek egyértelműen nyilvános vételi ajánlatot kellene tennie, ugyanakkor az elmúlt hathavi súlyozott átlagár jócskán elmarad a mostani piaci árszinttől, így e lehetőség nem igazán vonzó. A választásokon győzni látszó politikai erő pedig - emlékeztetnek rá megfigyelők - a tőzsde fejlesztése mellett kötelezte el magát, így aligha lenne érdekelt abban, hogy a négy megmaradt blue chip egyike távozzon a parkettről.
Korányi G. Tamás

Korányi Tamás G.
Korányi Tamás G.

Ez is érdekelhet