A Rába Járműipari Holding Rt. igazgatósága részvényenként száz forint osztalékot javasol az április 24-ére összehívott közgyűlésén a részvényeseknek. A társaság így 1 milliárd 386 millió 717 ezer forintot oszt szét közöttük, amit a magyar számvitel szerint nem konszolidált mérlegben kimutatott 3,85 milliárd forint adó előtti nyereség tesz lehetővé. A Rába most közzétett kimutatásai szerint a nemzetközi számvitel szerint 1,920 milliárd, a magyar számvitel szerinti konszolidált kimutatás szerint 880,8 millió forint adózás előtti nyereséget ért el. Az osztalék - annak ellenére, hogy a tavalyi 150 forintnál alacsonyabb - akár kellemes meglepetésként vagy legalábbis meglepetésként is felfogható. Egyáltalán nem volt biztos ugyanis, hogy az 1,92 milliárd forintos nyereségből a részvényeseknek történő kifizetésre is futja. Deák Attila, a társaság befektetői kapcsolattartója szerint az osztalék azzal hozható összefüggésbe, hogy a társaság amerikai piacain idén nem javult a helyzet, ezért a futóműüzletágban idén nem lesz szükség kapacitásbővítésre, csak a hatékonyság és a minőség javításával kapcsolatos beruházások várhatók. (A társaság nemrég jelentette be, hogy a futóműüzletágtól, mely a Rába-csoport árbevételének 2001-ben közel 60 százalékát adta, a tavalyi 115 millió dollár után 2002-ben 118 millió dollár árbevételt vár.) Emellett a honvédelmi tender csúszása miatt az egyedi járműgyártással kapcsolatban inkább majd csak 2003-ban várhatóak jelentősebb beruházások.
M. G.
