Drasztikusan, a korábbi évhez képest 64 százalékkal csökkent 2001-ben a pécsi székhelyű Dél-dunántúli Áramszolgáltató (Dédász) Rt. adózás előtti eredménye - közölte a keddi közgyűlést követő sajtótájékoztatóján Paluska Zoltán. A társaság igazgatóságának elnöke mindezt elsősorban az árképzés visszásságaival indokolta. Ha nem jön létre az áramáregyezség az MVM-mel, a tavaly 59,873 milliárd forint nettó árbevételt elérő társaság veszteséges évet zárt volna. Csökkentette az eredményt az is, hogy 2001-ben mintegy 100 millió forint értékű káruk keletkezett a különböző rongálásokból és áramlopásokból. Az adózás előtti eredmény a tavaly előtti 2,946 milliárdról 2001-ben 1,471 milliárdra csökkent. A közgyűlés döntése értelmében a Dédász tulajdonosainak csupán 3,7 százalékos osztalékot tud fizetni szemben a tavalyi 7 százalékkal. Paluska hozzátette, mindez annak ellenére következett be, hogy az elmúlt évben - hosszú idő után először - a társaság 3,8 százalékkal növelte villamosenergia-értékesítését, igaz, a működési területén tavaly sem kapcsolt be egyetlen nagyfogyasztót sem a hálózatba. A növekedés döntően a Dunaferr alkalomszerű áramvásárlásaiból adódott. Az igazgatóság elnöke kifejtette, hogy tavaly összesen 10,4 milliárd forintot költöttek beruházásokra, idén azonban már csak 9,5 milliárdot szánhatnak ilyen célra. Ez még ugyan fölötte van az amortizációnak, ám már kevesebb, mint amit eredetileg az 5 éves fejlesztési programjukban terveztek. Az igazgatóság elnöke lapunk kérdésére elmondta: abban bíznak, hogy zökkenőmentes lesz a villamosenergia-törvény előkészítése, s mindez segíti a liberalizációra való felkészülést is. A társaság idén szolid mértékű árbevétel-növekedés mellett legalább a 2000-es nyereségszinttel számol.
K. Zs.
