Érthető a tőkepiac tegnapi, szinte eufórikus reagálása a választás első fordulójának eredményére, mert az utóbbi hetekben egyedül az MSZP prominenseinek szájából lehetett konkrét elképzeléseket hallani az áldatlan hazai tőkepiaci állapotok megfordítására – mondta Csillag István, a Pénzügykutató Rt. vezérigazgatója. A kínálati oldalon az új kibocsátások elősegítése érdekében a kormány részben átvállalná a tőzsdére lépés költségeit (erre a jelenlegi kormány is utalt korábban) illetve a vállalati kötvénykibocsátások adminisztratív akadályait oldanák. A keresleti oldalon a nyugdíjpénztárakhoz kerülő lakossági megtakarítások ösztönzése, illetve az egészségügy biztosítási alapon nyugvó továbbfejlesztése – ami az SZDSZ programjában jelent meg – lendítheti föl a tőzsdét. A rövid távú ármozgások szempontjából kulcsfontosságú a forgalom négyötödét adó külföldi intézményi befektetők reagálása. Számukra a kormányváltó politikai erő elkötelezettsége a nyitott gazdaság, illetve az EU irányában látszik meghatározónak. Abban bíznak, hogy a jelenlegi kormányt jellemző kiszámíthatatlan akciók – beavatkozás a piaci ármechanizmusba, illetve vállalatfelvásárlási tranzakciókba – megszűnnek, az új kormányzat legalábbis „békén hagyja” a piacot – folytatta Csillag.
A tegnapi áremelkedést egyértelműen a hazai befektetők vásárlásai okozták, a külföldiek csak délután és – a magas árak láttán – az eladói oldalon jelentek meg – mondta Albrecht Ottó, a Cashline Értékpapír Rt. vezérigazgatója. Ez nem azt jelenti, hogy az első forduló eredményét a külföldiek ne fogadták volna pozitívan: ők az első visszajelzések alapján főleg annak örültek, hogy nem került szélsőséges erő a parlamentbe. Az a következő napokban-hetekben derül ki, hogy a részvényárak emelkedése mennyire lehet tartós, pontosabban, hogy az ehhez szükséges külföldi vásárlások megindulnak-e. Nem szabad elfelejteni, hogy a nemzetközi piacok hangulata nem túl optimista, és hogy a komolyabb külföldi befektetők a végleges eredmények előtt nemigen szánják rá magukat a vásárlásra. Ugyanakkor a brókerszakma számára is pozitív lehet, ha véget ér a vállalatok tőkebevonásából a tőzsdét teljesen kihagyó szemléletmód, és az állami beavatkozás tőzsdés szemmel megengedhetetlen formája.
Cselovszky Róbert, az Erste Befektetési Rt. igazgatója szerint a választási eufóriát behatárolhatja az, hogy a hazai befektetőket érintő intézkedések, például az árfolyamnyereség-adó eltörlése még hónapokig várathat magára. A kedvező hatások inkább középtávon jelentkezhetnek, s bár elképzelhető, hogy egy-két napig kitart, az igazán magalapozott hosszhoz a konkrét intézkedések bevezetése, vagy legalábbis bejelentése teremtheti meg a feltételeket. Kiemelte, hogy a kedvező hatás különösen azoknál a papíroknál jelentkezik, ahol az állam szerepe vagy tulajdonláson, vagy árszabályozáson keresztül erős. Ilyen a Mol mellett az Antenna Hungária, de ide sorolhatók a gyógyszeripari cégek is.
A konkrét intézkedések között minden bizonnyal azokra lehet viszonylag rövid időn belül számítani, amelyek a társadalom széles rétegei számára nem jelentenek többletterheket, mivel utóbbiaknak a politikusi logika szerint inkább az októberi helyhatósági választások után van létjogosultsága. Ezért viszonylag hamar az árfolyamnyereség-adó eltörlése, esetleg a korábban a kárpótlási jegy kivonására tett ígéretek megerősítése, konkretizálása várható.
M. G.
