BUX 138954.79 -0,39 %
OTP 44840 -0,18 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Egymillió OTP-részvényt ad el a bank

Az OTP Bank bejelentette, hogy tegnap megkezdte több mint egymillió – a dematerializálásra korábban be nem nyújtott és ezért érvénytelenített részvények helyett kibocsátott – papírja tőzsdei értékesítését. Az időzítés – bár aligha volt tudatos – mesterinek bizonyult, a tegnapi 2348 forintos átlagár ugyanis 4,4 százalékkal haladta meg a múlt pénteki árszintet.

2002. április 8. hétfő, 23:59

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Március 11-én zajlott le az OTP Bank részvényeinek dematerializálása, a 28 millió régi részvényből 114 920 darabot nem nyújtottak be határidőre feledékeny tulajdonosai. E mennyiség csaknem egytizedét (9566 régi részvényt) tették ki a jogi okból benyújthatatlan – például hagyatéki, illetve közjegyzői eljárás alatt lévő számlákon tartott – részvények. A bank által érvénytelenített régi részvények helyett 1 149 200 új, százforintos részvényt bocsátottak ki. Ebből 95 660 darab elkülönítve várja a különböző eljárások lefolytatását (az örökösök tehát megkaphatják a részvényeiket), a többi papírt azonban – a társasági törvény előírásai szerint – a banknak értékesítenie kell. A tavalyi küzgyűlés döntése alapján ezt az érvénytelenítéstől számított 30 napon belül – április 11. előtt – el kell kezdeni.
Az OTP rendkívüli tájékoztatásban tette közzé, hogy az értékesítést április 8-tól június 11-ig tervezi végrehajtani és az érvénytelenített részvények tulajdonosai a hatvannapos időszak átlagos eladási árfolyamára tarthatnak igényt. (Vagyis az értékesítési költségeket a cég nem terheli a részvényesekre.) A befolyó – a jelenlegi árak szerint csaknem két és fél milliárdos – eladási ár nem kamatozik és nem évül el, azt a bank a részvényesei felé fennálló tartozásként tartja nyilván.
Mivel az egymilliós mennyiség alig több, mint a tegnapi 1 millió 14 ezer darabos (árfolyamértéken 2,4 milliárdos) összforgalom, ha a megbízott brókercég óvatosan „csöpögteti” a papírokat, aligha lesz érzékelhető bármiféle eladói nyomás. (Nem úgy, mint az econet-részvények négy héttel ezelőtti aukciós értékesítésénél, igaz, a két papír likviditását nehezen lehetne összehasonlítani.) A megbízott brókercég tegnap már minden bizonnyal meg is kezdte az eladásokat, így a belpolitikai és tőkepiaci események is a részvényesek kezére játszanak.
K. G. T.

Korányi Tamás G.
Korányi Tamás G.

Ez is érdekelhet