Az ünnep és a választások között félgőzzel látszanak működni a pénzpiacok, az árak és a hozamok alig változtak, kamatcsökkentési várakozások sem érezhetőek. Csupán az egynapos bankközi hitelkamatok estek jelentős mértékben, ez is megszokottnak számít azonban a hónap, egyben a banki tartalékolási periódus elején. Míg pénteken évi 9,5 százalékig is emelkedtek az overnight kamatok, most visszaestek 8,30-8,50 százalék körüli szintre. Az MNB kéthetes betéti konstrukciója sem okozott meglepetést, ezúttal 126,6 milliárd forintot helyeztek el benne, miközben ennél csak alig kevesebb, 115 milliárd forintnyi betét járt le.
A bankközi devizapiacon a forint tegnap délután 11,88 százalékra volt az intervenciós sáv közepétől, ami mindössze 2 bázispontos, alig észrevehető erősödést jelent. A napközbeni ingadozás is a péntekihez nagyon hasonló sávban maradt, 11,70 és 11,88 százalék között volt. Az eurót 243,30-243,35 forinton jegyezték, a dollár pedig nálunk is gyengült, közel 3 forinttal, 276,20-276,70-re.
A 3 hónapos diszkontkincstárjegyek aukcióján évi 8,46 százalék volt az átlaghozam, ami 3 bázisponttal több az előző heti aukció eredményénél és 7 bázisponttal magasabb az előző napi másodpiaci referenciahozamnál is. Ez a hozamemelkedés azonban a kínálatnak is köszönhető, a 25 milliárd forintnyi papírra ugyanis 51 milliárd forintnyi ajánlat érkezett be és az ÁKK Rt. 30 milliárd forintra emelte az értékesített mennyiséget. A másodlagos állampapírpiacon egyébként nem sok minden történt, a referenciahozamok mindössze 1-2 bázisponttal mozdultak el, többnyire lefelé.
A BÁT határidős devizapiacán 400 millió forint feletti forgalom mellett erősen, egyes határidőkre 3-4 forinttal is esett a dollár és a jen. Euróra nem volt üzlet, a májusi határidő elszámolóára 70 fillérrel csökkent.
E. J.
