A Matáv Rt. április 26-ára hirdette meg rendes közgyűlését. A részvényeseknek nem lehet okuk panaszra, a társaság tavaly a várakozásokat mintegy 7 százalékkal meghaladó, 75,2 milliárd forintos adózott nyereségről és 22,8 százalékkal növekvő, 547,7 milliárdos árbevételről számolt be. A közgyűlés napirendjén a beszámolók elfogadása mellett igazgatósági és felügyelőbizottsági tagok választása, valamint alapszabály-módosítás is szerepel. Az igazgatóság a magyar számvitel szerinti nem konszolidált 52,875 milliárdos adózott eredményből 11 417 028 700 forint kifizetését javasolja a részvényeseknek, ami részvényenként 11 forintos osztalékot jelent. Ezzel a Matáv megtartotta az évi egy forintos emelés hagyományát. A közgyűlési előterjesztés szerint az osztalék kifizetésének kezdő időpontja június 3. lesz.
A részvényesek határoznak a Matáv vadonatúj részvényopciós programjáról is, amely a következő öt évre szól és 320 felső és középvezető ösztönzését szolgálja. A társaság a Deutsche Telekomnál meglévő, ám a hazai piaci sajátosságoknak megfelelően kiigazított opciós rendszerrel váltja fel a négy éve futó és június végén lejáró jelenlegit.
Az új rendszer összesen 17-21,5 millió részvény zártkörű kibocsátásával számol, a részvényeket egy később kiválasztani tervezett bank jegyzi le (a 17 millió darab a vezetők által lehívható mennyiség, a maradék a finanszírozást hivatott biztosítani).
A teljes mennyiséget három egymást követő évben bocsátják ki: 2002-ben 4,9 millió, 2003-ban 5,6 millió, 2004-ben pedig 6,5 millió részvényt. A lehívási árfolyamot a Matáv igazgatósága határozza meg, amely az adott sorozat kibocsátásakor érvényes piaci, vagy a bevezetést megelőző egy hónapos átlagár plusz tíz százalék, amit még az inflációval is korrigálnak.
A vezetők legkorábban a kibocsátást követő egy év múlva hívhatják le az adott évre érvényes mennyiséget, vagyis abban érdekeltek, hogy a részvény árfolyama a tárgyévben több mint 10 százalékkal emelkedjen.
Az előterjesztés szerint az igazgatóság lesz hivatott dönteni a három ütemben végrehajtandó tőkeemelés időpontjáról. A társaság a program kidolgozásakor odafigyelt a részvényhígulás veszélyére, az évi egy százalék alatti mérték csak elenyészően rontja a részvényenkénti mutatókat. Mivel a részvények nem a társaság számlájára kerülnek, a fő tulajdonos részesedése nem nő, így sikerül kivédeni, hogy az opciós program révén a Deutsche Telekom fennakadjon a magyar felvásárlási szabályozáson.
M. G.
