BUX 138928.02 -0,41 %
OTP 44780 -0,31 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Jövő héten kezdődik a BTC eladása

A jövő héten az ajánlattételi időszakkal elkezdődik a bolgár állami távközlési vállalat, a BTC privatizációja. A kormány mindenképpen megválik a társaságtól, akkor is, ha csak nyomott áron tudja eladni azt. Straub Elek, a Matáv elnök-vezérigazgatója legutóbbi nyilatkozata szerint megfelelő feltételek esetén érdeklődnek a BTC iránt, de csak akkor, ha az ügylet határozott időn belül jó megtérülést ígér.

2002. március 26. kedd, 23:59

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

A jövő héten az ajánlattételi szakasszal elkezdődik az idei legnagyobb bolgár privatizációs ügylet, a nemzeti távközlési monopólium, a BTC eladása. „Nem lehetünk válogatósak, figyelembe kell vennünk a mostani piaci körülményeket" - nyilatkozta a Reuters hírügynökségnek Plamen Petrov közlekedési és hírközlési miniszter. A kormány korábbi hírek szerint 100 millió dollárt remél a társaság legfeljebb 65 százalékos részvénycsomagjának eladásából, de ez inkább jámbor óhaj, hivatalosan nem határoztak meg minimumárat. A kétfordulós tenderen mind szakmai, mind pénzügyi befektetők részt vehetnek.
Az előző kormány 2000-ben hosszas tárgyalásokat követően végül elhalasztotta a BTC eladását, pedig a görög OTE és a holland KPN konzorciuma akkor 610 millió dollárt kínált az 51 százalékos részesedésért plusz egy mobil licencért.

Azóta alaposan megváltoztak a piaci feltételek, az idő viszont sürget - mondta Petrov, aki a tavaly júliusban hivatalba lépett kormány nyugaton tanult fiatal gazdasági reformer-csapatának tagja, s korábban Wall Street-i brókerként tapasztalhatta meg: vannak olyan pillanatok, amikor jobb azonnal, piaci áron eladni. A BTC ugyanis jelenleg nincs felkészülve a 2003-as piacnyitásra, és az állam nem rendelkezik a fejlesztéshez szükséges forrásokkal. Eközben ugrásra készen állnak konkurens cégek, amelyek nyugati szakmai befektetőkkel a hátuk mögött az elmúlt években gőzerővel fejlesztették hálózatukat, s most csak arra várnak, hogy a BTC monopóliuma lejárjon. A társaságnak a jelenlegi 17 százalékos szintről az EU-csatlakozásnál még elfogadható 80 százalékra kell emelnie a digitális vonalak számát, ami a vételáron felül 400 millió euró invesztíciót igényel a vásárlótól.
Az „áru" a két évvel ezelőttihez képest egyébként nem sokat változott, a vezetékes céget és egy harmadik GSM-licencet adnának - a kedves vevő igénye szerint. Mint Petrov elmondta, a feltételeket igyekeztek a lehető legrugalmasabban alakítani. Véleménye szerint az alaposan eladósodott távközlési cégeknek a pénzügyi befektetők nyújthatnak segítséget a terjeszkedéshez. A kormány éppen ezért lehetővé tette, hogy szakmai és pénzügyi befektető konzorciuma is pályázhasson. A szakmai befektető támogatására egy másik lehetőség az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank (EBRD) vagy a Világbank beruházási részlegének, az IFC-nek a bevonása. Mindkét intézmény vállalta, hogy 50-100 millió euróval beszáll a finanszírozásba, akár hitel, akár kisebbségi részesedésre váltható kötvény formájában.
A kormány rendkívül rugalmas feltételeket szabott - hangsúlyozta a miniszter -, így lehetővé teszi, hogy a jelölt először csak kisebbségi részesedést vásároljon és emellett opciót kapjon a többségi pakettre.
Mindeddig a görög OTE, a török vezetékes monopólium Turk Telekom és a China Telecom fejezte ki érdeklődését, de a Deutsche Telekom is jelezte, hogy esetleg majd magyar érdekeltségén, a Matávon keresztül ajánlatot tesz a BTC-re - nyilatkozta a németországi látogatásról visszatérő Petrov.
A Matáv álláspontja a bolgár privatizációs tenderen való részvétellel kapcsolatban az elmúlt hetekben többször változott. Míg a társaság a gyorsjelentés kapcsán hangsúlyozta, hogy a növekedés motorja a külföldi terjeszkedés lehet s a Macedóniában szerzett tapasztalatokat máshol is kamatoztatni kívánja, két héttel ezelőtt arról érkeztek hírek, hogy a Deutsche Telekom eladósodottsága miatt egyelőre az egész csoportban, így a Matávnál is meghúzzák a nadrágszíjat, és a Matáv nem vehet részt a bolgár privatizációban. A befektetőket ezután Straub Elek elnök-vezérigazgató nyugtatta meg, aki egy múlt heti interjúban kifejtette, hogy a stratégia szerint csupán olyan akvizíció iránt érdeklődnek, amely belátható időn belül jó megtérülést ígér. Amint az elnök-vezérigazgató fogalmazott, elvben érdekli a Matávot a BTC, a gyakorlatban viszont csak akkor, ha már ismeri a konkrétumokat. Megfigyelők szerint a most ismertetett feltételek, akár a „halasztott fizetésről", akár a pénzügyi befektető bevonásáról kedvezően befolyásolhatják a Matáv részvételi döntését.
(NAPI)

Molnár Gergely
Molnár Gergely

Ez is érdekelhet