A hétfői aukción évi 8,37 százalékos átlaghozam mellett kelt el az előre meghirdetett 10 milliárd forintnyi MNB-kötvény, ez 9 bázisponttal magasabb az előző aukción kialakult hozamszintnél. Mindössze 2 bázisponttal haladja meg ugyanakkor a 3 hónapos állampapír pénteki piaci referenciahozamának értékét. A csomagra 19 milliárd forintnyi ajánlat érkezett. A másodlagos állampapírpiacra egyébként a csend volt a jellemző, a két legrövidebb, a 3 és a 6 hónapos referenciahozam például egy jottányit sem mozdult. A hosszabb mutatók is csak 1-2 bázisponttal változtak, általában lefelé.
A hétfői napra időzítette a jegybank annak bejelentését is, hogy az április 22-i aukciót követően határozatlan időre szünetelteti kötvényeinek értékesítését. A lépés nem volt váratlan, hiszen a papírok aukción kínált mennyiségét hétről hétre alacsonyabb szintre csökkentették. A jegybank úgy véli - az árfolyamrendszer tavalyi változása nyomán -, hogy a „sterilizációs állomány jelenlegi szintje már nem indokolja a kéthetes jegybanki betét mellett egy másik, párhuzamos sterilizációs eszköz kibocsátását”.
A bankközi devizapiac szintén csendes volt, a forint délután 11,50 százalékra állt az intervenciós sáv közepétől, ami 20 bázispontos gyengülést jelent a péntekihez képest. Az árfolyam szűk, 11,48-11,71 százalékos sávban ingadozott. Az euró délután 244,25-244,40 forintot ért, 50 fillérrel többet a korábbinál. A dollár délután 278,60-278,90 forint volt, ez 1,50-1,60 forintos drágulás.
A bankközi forintpiacon az overnight kamatok évi 7,70-7,90 százalékon álltak, ez az ársáv 10-35 bázisponttal magasabb a péntekinél. Tomnext üzletek 7,75-7,80 százalékon fordultak elő. A BÁT határidős devizapiacán minimális forgalom mellett egyedül a májusi euró elszámolóára változott, egy forinttal, 246 forintra esett.
E. J.
