BUX 138283.33 -0,87 %
OTP 44530 -0,87 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Megmenekülhet a csődtől a Szibur(Kimaradt!!!)

Meggyorsíthatja az orosz Gazprom irányító pozíciójának visszaszerzését a Szibur fölött az a bírósági döntés, amely érvénytelenítette a Szibur egy évvel ezelőtti tőkeemelését. Ezzel megfigyelők szerint némileg csökkent annak az esélye, hogy a Szibur nevén lévő BorsodChem-pakett egy adósságcsere részeként új tulajdonoshoz kerüljön. A játszma azonban nem tekinthető lefutottnak, a Szibur átvilágítása nem fejeződött be, a Gazpromnál pedig újabb hatalmi harcok jelei mutatkoznak.

2002. március 22. péntek, 17:29

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Elkerülheti a csődöt a magyar érdekeltségekkel is rendelkező Szibur. Egy orosz bíróság ugyanis megsemmisítette a vegyipari cég tavalyi részvénykibocsátását, így a nagytulajdonos Gazprom vitathatatlan többségbe került. Mint arról korábban beszámoltunk, a Gazprom csődeljárást készült indítani a Szibur ellen, mert csak így látta behajthatónak a petrolkémiai cég tetemes (mintegy egymillió dollárra rúgó) adósságait. A mostani bírósági döntéssel viszont – amely egy 48 milliárd rubeles egy évvel ezelőtti részvénykibocsátást semmisített meg – a Gazprom stabilizálhatja tulajdonosi pozícióját, így lehet, hogy már nem is látja szükségét a csődeljárásnak.
A Gazprom pozícióinak megerősödését hozhatja a Szibur március 25-ére kitűzött közgyűlése is. Itt a várakozások szerint új elnököt választanak majd, Vjacseszlav Szkovorcov személyében. A Szibur magyarországi szerzeményének, a BorsodChem 24,8 százalékos részvénypakettjének sorsa ezzel vélhetően még nem ért nyugvópontra, hiszen a Szibur teljes átvilágítása csak később, április végén zárul le. Emellett az sem zárható ki, hogy a Lukoillal, illetve a Jukosszal szemben felhalmozott (mintegy 500 millió dollárnyi) adósság törlesztését végül részesedések átadásával valósítja meg a petrolkémiai cég, s ebben akár a BorsodChem-részvények is szerephez juthatnak.
A helyzetet nem egyszerűsíti, hogy a jelek szerint nemcsak a Gazprom küzd a Szibur feletti kontroll visszaszerzéséért, hanem a gázóriás maga is hatalmi harcok színtere. A nemrég kirobbant adóhátralék-botrány mögött megfigyelők a Gazprom régi és új vezetése közötti újabb összecsapást sejtenek.
(NAPI)

Molnár Gergely
Molnár Gergely

Ez is érdekelhet