Elkerülheti a csődöt a magyar érdekeltségekkel is rendelkező Szibur. Egy orosz bíróság ugyanis megsemmisítette a vegyipari cég tavalyi részvénykibocsátását, így a nagytulajdonos Gazprom vitathatatlan többségbe került. Mint arról korábban beszámoltunk, a Gazprom csődeljárást készült indítani a Szibur ellen, mert csak így látta behajthatónak a petrolkémiai cég tetemes (mintegy egymillió dollárra rúgó) adósságait. A mostani bírósági döntéssel viszont – amely egy 48 milliárd rubeles egy évvel ezelőtti részvénykibocsátást semmisített meg – a Gazprom stabilizálhatja tulajdonosi pozícióját, így lehet, hogy már nem is látja szükségét a csődeljárásnak.
A Gazprom pozícióinak megerősödését hozhatja a Szibur március 25-ére kitűzött közgyűlése is. Itt a várakozások szerint új elnököt választanak majd, Vjacseszlav Szkovorcov személyében. A Szibur magyarországi szerzeményének, a BorsodChem 24,8 százalékos részvénypakettjének sorsa ezzel vélhetően még nem ért nyugvópontra, hiszen a Szibur teljes átvilágítása csak később, április végén zárul le. Emellett az sem zárható ki, hogy a Lukoillal, illetve a Jukosszal szemben felhalmozott (mintegy 500 millió dollárnyi) adósság törlesztését végül részesedések átadásával valósítja meg a petrolkémiai cég, s ebben akár a BorsodChem-részvények is szerephez juthatnak.
A helyzetet nem egyszerűsíti, hogy a jelek szerint nemcsak a Gazprom küzd a Szibur feletti kontroll visszaszerzéséért, hanem a gázóriás maga is hatalmi harcok színtere. A nemrég kirobbant adóhátralék-botrány mögött megfigyelők a Gazprom régi és új vezetése közötti újabb összecsapást sejtenek.
(NAPI)
