BUX 139495.62 1,36 %
OTP 44920 2,14 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Megbüntették a CA-IB Alapkezelőt

2002. március 21. csütörtök, 23:59

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

A PSZÁF nemrég egymillió forintra büntette a CA-IB Alapkezelőt kétféle szabálytalanság miatt. Az egyik szerint az alapkezelő két nemzetközi alapjának kezelési szabályzata nem tett említést arról, hogy a befektetések alakításánál a bécsi Capital Invest tanácsadóként működik közre. A másik, hogy az alapok nettó eszközértéke nem mindig jelent meg az egyik közzétételi helyen.
Az alapkezelők által használt Bamosz-adatbázisban ugyanis a felügyelet szerint a „tévedések, pontatlanságok továbbgyűrűzése kiküszöbölhetetlen, a felmerülő felelősség tisztázása a szerződések hiányában nem lehetséges”. Megjegyzendő, hogy gyakorlatilag nincsen olyan alap, amelynek nettó eszközértéke még ne hiányzott vagy késett volna néhányszor az említett adatbázisból, amelyen keresztül jelenleg minden alap közzéteszi számait.
Felszólítást kapott a jogszabályok betartására a HVB Bank is, a CA-alapok letétkezelője, amiért tavaly nem jelezte az alapkezelőnek és a felügyeletnek, hogy egyes esetekben az alapkezelő túllépte az egy-egy vállalati papírra vonatkozó 5 százalékos vásárlási korlátot. Másrészt tavaly szeptember 18-án, amikor négynapos kényszerszünet után újraindultak a New York-i értékpapírpiacok, rosszul számította ki két nemzetközi alap nettó eszközértékét. (Az egyiknél az eltérés megközelítette a 8 százalékot.) Igaz, a felügyelet is megjegyzi, hogy ezáltal senkit nem ért kár, a téves árfolyamokon nem történt forgalmazás.
E. J.

Eidenpenz József
Eidenpenz József

Ez is érdekelhet