BUX 139495.62 1,36 %
OTP 44920 2,14 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Áprilisban döntés a Pillér II.-ről?

Várhatóan április közepén dönt a Pillér II. Ingatlan Alapot kezelő Prudent Invest Rt. igazgatósága arról, hogy nyílt végűvé kívánja-e alakítani a december végén lejáró konstrukciót. A piaci körülmények között működő ingatlanalapok hozama 2001-ben 10,8 és 15 százalék között mozgott.

2002. március 19. kedd, 23:59

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Bár az alapkezelőnél folyamatosan dolgoznak a Pillér II. Ingatlan Alap lejáratakor, az év végén aktuálissá váló teendőkön, döntés még nem született a dologról. Amint a Prudent Invest Alapkezelőnél megtudtuk, várhatóan április közepén terjesztenek egy javaslatot az alap nyílt végűvé alakításáról a társaság igazgatósága elé. Amennyiben ezt elfogadják, ezután a tulajdonos ÁPV Rt.-hez kerül az ügy (és természetesen szükség van a PSZÁF engedélyére is).
Végleges döntés júniusban várható. Addig is az alapkezelő mindkét eshetőségre - „sima” lejárat és a tőke kifizetése, illetve nyílt végűvé, azaz folyamatosan visszaválthatóvá alakítás - igyekszik felkészülni. Ingatlanokat például az utóbbi időben nem vett - igaz, nem is adott el -, az utolsó jelentősebb tranzakciók a Mammutban voltak (NAPI Gazdaság, 2001. december 22., 9. oldal).
A zárt végű Pillér II. egyébként a tavalyi év eredménye után a névértékre vetítve 12,5 százalékos hozamot fizetett (NAPI Gazdaság, 2002. március 14., 14. oldal). Bár a nyílt és a zárt végű alapokat - például az eltérő működési szabályok és nettóeszközérték-számítás miatt - csak erős fenntartásokkal lehet összehasonlítani, készíthető egy rövid körkép az ingatlanalapok tavalyi működéséről.
A szintúgy zárt végű Pillér I. két részletben összesen 10,55 százalékot fizetett 2001 után, ami kamatos kamattal számolva 10,8 százalékos hozamnak felel meg.

A nyílt végű Reálszisztéma Ingatlan Alap hozama évi 12,5 százalék volt. A csak tavaly márciusban indult, nyílt végű Európa Alap pedig az első - tört - éve alatt majdnem pontosan évi 15 százalékos hozamot tudott felmutatni. (A nyílt végű alapok hozamairól szóló legutóbbi számításunkat lásd NAPI Befektető melléklet, 2002. március 18., 16. oldal.) Két további alap, a Quaestor és az Első Hazai Lakásalap itt lényegében nem jön számításba, mivel valamilyen speciális konstrukcióval, elsősorban intézmények számára készültek, kisbefektetőknek nem is ajánlják ezeket.
Persze ha a Pillérek esetében a tőzsdei árfolyamot is figyelembe vesszük, akkor sokkal szebb a kép. Az utóbbi körülbelül egy évben a Pillér I. 750 forint környékéről 950 forint környékére, a Pillér II. pedig 800-ról mintegy 1050 forintra drágult. Ez még az időközben kifizetett hozamok beszámítása nélkül is 27, illetve 31 százalék körüli éves hozam - azzal együtt pedig évi 35-50 százalékra rúg.
Eidenpenz József

Eidenpenz József
Eidenpenz József

Ez is érdekelhet