A tavalyi év eredménye után a névértékre vetítve 12,5 százalékos, az egész alapra számolva tehát 250 millió forintnyi hozamot fizet ki március 31-étől a Pillér II. Ingatlan Alap – tudtuk meg az alapkezelő Prudent Invest Rt.-ben. Ez a kifizetés nem a legmagasabb az alap történetében – az egy évvel ezelőtt volt, 16 százalékkal –, de így is valamivel meghaladja az egy éves lejáratú állampapírok vagy a bankbetétek tavalyi hozadékát. Bár nyílt végű és zárt végű alapokat – például az eltérő működési szabályok, nettó eszközérték-számítás miatt – csak erős fenntartásokkal lehet összehasonlítani, készíthető egy rövid körkép az ingatlanalapok tavalyi működéséről.
A zárt végű Pillér I. két részletben összesen 10,55 százalékot fizetett 2001 után, ami kamatos kamattal számolva 10,8 százalékos hozamnak felel meg. A nyílt végű Reálszisztéma hozama szintén évi 12,5 százalék volt. A csak tavaly márciusban indult, nyílt végű Európa Alap pedig első tört éve alatt évi 15 százalékos hozamot tudott felmutatni. (A nyílt végű alapok hozamairól szóló legutóbbi számításunkat lásd NAPI Befektető melléklet, 2002. március 11., 16. oldal.) Két további alap, a Quaestor és az Első Hazai Lakásalap itt nem jön számításba, mivel azok valamilyen speciális konstrukcióval elsősorban intézmények számára készültek.
Persze, ha a Pillérek esetében a tőzsdei árfolyamot is figyelembe vesszük, akkor sokkal szebb a kép. Az utóbbi egy évben a Pillér I. 750 forint környékéről 950 forint környékére, a Pillér II. 800-ról 1050 forintra drágult. Ez még az idő közben kifizetett hozamok beszámítása nélkül is 27, illetve 31 százalékos éves hozam – azzal együtt pedig évi 40–50 százalék.
E. J.
