BUX 139495.62 1,36 %
OTP 44920 0,0 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Jól hajráztak a brókercégek az év végén

A brókercégeknek igencsak jól sikerült az év végi hajrá, a jelentését nyilvánosságra hozó 17 cég közül év végére már csak öt volt veszteséges. Az idei első negyedévet is kedvezően értékelik, ami a tőzsdei forgalom emelkedése mellett a korábbi költségcsökkentések hatása. A választásoktól természetesen nem függetlenül, 2002 egészében jó év lehet a tőzsdén, a brókerszakmában ennek ellenére folytatódhat a konszolidáció.

2002. március 13. szerda, 23:59

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

A brókercégeknek a jelek szerint igencsak jót tett a tőzsdei forgalom negyedik negyedévi élénkülése: a nyereségek a forgalomnál jóval nagyobb mértékben nőttek. Egy bankot (BNP Paribas) és egy biztosítót (Aegon Értékpapír) leszámítva 15 brókercég tette közzé jelentését, ezek eredménye az utolsó negyedévben az addigi háromnegyed évihez képest több mint 1,2 milliárd forinttal javult, és 1,442 milliárd forintot tett ki. (Az összesítésbe bele nem vett két cég együtt 3,2 milliárdos nyereséget termelt.)
Igaz, a harmadik negyedév nagy vesztesei nem tették lehetővé számaik megismerését: az anyabankba olvadt IE-New York nem közölt külön kimutatást, az első kilenc hónapban 305 milliós veszteséget összehozó Postabank Értékpapír nem járult hozzá teljes 2001-es számai közléséhez, és nem közölt adatokat a Hanwha Bank sem. (A most jelentő társaságokra szűkítve a kört, a háromnegyed éves számokat ezért mínusz 338 millióról plusz 228 millió forintra korrigáltuk.)
A BÉT 2001-es forgalmi toplistáján első helyen szereplő Erstének a szeptember végi 30 milliós veszteséget sikerült 50 milliós nyereségbe fordítania, a második helyezett Concorde az utolsó három hónap alatt megduplázta első kilenc havi eredményét, a CA-IB pedig százmillióról csaknem félmilliárd forintra növelte nyereségét az utolsó negyedévben. Míg a harmadik negyedévben az érintett 15 cég közül 8 volt nyereséges, 7 veszteséges, az év végére ez az arány 10:5-re javult. Ezen belül az utolsó negyedévben mindössze két cég növelte veszteségét (Equitas, Reálszisztéma), a túlnyomó többségnek viszont ez volt az év legjobban sikerült három hónapja.

Az idei első negyedévben folytatódó élénkülés további javulást hozhat a számokban. Ezt erősítette meg Albrecht Ottó, a Cashline tulajdonos-igazgatója is, aki a tavalyi év 150 milliós vesztesége után (ezen belül az utolsó negyedév már 18 milliós nyereséget hozott) nyereségre számít az első három hónapban. Ehhez persze a forgalomemelkedés mellett a tavaly végrehajtott költségcsökkentő intézkedések is hozzájárulnak, amelyek hatása mintegy hat hónapos késéssel jelentkezik.
Főként a költségcsökkentések miatt vár javulást 2002 első felében Cselovszky Róbert, az Erste Bank Befektetési Rt. igazgatója is, míg a forgalmi bevételek tekintetében a 2001-eshez hasonló évre számít. Az év eleji hossz mindenképpen jól jött a szakmának, a folytatást a választások eredménye határozhatja meg. Véleménye szerint negatív meglepetésre nem kell számítani - ez a lehetőség már beépült az árakba -, pozitív fordulat viszont elképzelhető a piacon. Az egyik lehetséges forgatókönyv szerint a választások után visszatér a magasabb forgalom, a másik eshetőség pedig a jelenlegi körül ingadozó BUX-érték és lagymatag piac az év hátralevő részében is. Visszaesés csak abban a kevéssé valószínű esetben képzelhető el, ha valamilyen szélsőség jutna kormányzati szerephez - tette hozzá.
Hasonló véleményen van Albrecht is, szerinte Oroszország és a csatlakozásra váró közép-európai országok határozottan kezdenek felértékelődni (az Oroszországban tevékenykedő brókercégek már az első negyedévben teljesítették éves nyereségtervüket), ezt a magyar választások csak egy szélsőséges erő kormányra kerülésével tudják negatívan befolyásolni.
Véleménye szerint amennyiben a BÉT az osztrák „mintát" követi - 8-10 millió dolláros napi forgalommal -, úgy a brókercégek konszolidációja folytatódni fog. (Ebben a többi megkérdezett brókercégvezető is egyetért.) A corporate finance üzletág nem jelent kitörési pontot, mert bár a negatív tőkepiaci klíma generálhatna vállalatfelvásárlásokat, ezt jelenleg inkább banki finanszírozásból, a menedzsment bevonásával oldják meg (Graboplast, Csopak stb).
A BÉT 32 tagjából körülbelül az első tíz brókercég életképes - véli Cselovszky. A piacon ezért további konszolidáció várható, többek között folytatódik a beolvadás a bankokba, de a jelenlegi körülmények között a kis cégek sem tudnak megélni csak a piacból. Így fennmaradásuk csak akkor biztosított, ha emellett valamilyen speciális szegmensről - vállalati kötvények, külföldi részvények, befektetési vagy kárpótlási jegy - egészítik ki bevételeiket.
Virágh Ferenc, az Equitas Brókerház vezérigazgatója és fő tulajdonosa szintén élénkülést tapasztalt 2002 januárja óta, ám hozzátette, hogy amíg a tőzsdét egyetlen blue chip, nevezetesen az OTP mozgatja, tartós pozitív trendről nem lehet beszélni. Úgy véli, a Mol körüli fejleményektől - a választások utáni konstellációtól - függ, hogy a magyar kisbefektetők széles rétegei visszatérnek-e a parkettre.
Jaksity György, a Concorde vezérigazgatója két határozottan elkülönülő forgatókönyvet lát a választások tőzsdei hatásával kapcsolatban. A kedvezőbb forgatókönyv esetén az elmúlt két hónapban megfigyelhető tendencia folytatódására, magas forgalomra és emelkedő árakra van kilátás, a másik esetben viszont további visszarendeződésre. A szeptember 11-e óta eltelt időszakban a magyar tőzsde kifejezetten jól szerepelt, s ez meghatározta a brókerszakma teljesítményét is. Jelenleg úgy tűnik, hogy ha a világgazdasági fellendülésbe vetett hit fennmarad, s azt az utolsó negyedévben már konkrét makroszámok is alátámasztják, ebből a magyar piac szépen profitálhat.
Jaksity szerint is minden bizonnyal folytatódik a brókercégek koncentrációja, bár akik túlélték a tavalyi évet, azok szerinte jó eséllyel idén is talpon tudnak maradni. A 2002-es a 2000-eshez hasonlóan jó évnek tűnik. Mindazonáltal emelkedő forgalom esetén sem feltétlenül képes a magyar piac ennyi céget eltartani, így folytatódhat a koncentráció.
(NAPI)

Molnár Gergely
Molnár Gergely

Ez is érdekelhet