BUX 138459.44 -0,74 %
OTP 44620 -0,67 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Az MSZP két éven belül lezárná a kárpótlási folyamatot

Az MSZP pénzügyminiszter-jelöltje, László Csaba egykori PM-államtitkár tegnap az MSZP székházában találkozott a Kárpótlási Jegytulajdonosok Érdekvédelmi Egyesületének vezetőivel, majd sajtótájékoztatón jelentette be: pártja kormányra kerülése esetén augusztus végéig kidolgozzák a kárpótlási jegyek bevonásának elveit, és a folyamat legkésőbb másfél-két éven belül véget érhet. Kijelentette: az alanyi és a másodlagos jegytulajdonosok között törvénytelen bármiféle megkülönböztetés.

2002. március 12. kedd, 23:59

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

László Csaba pénzügyminiszter-jelölt sajtótájékoztatóján bejelentette, hogy az MSZP kormányra kerülése esetén haladéktalanul hozzálát a kárpótlásijegy-probléma rendezéséhez. Augusztus végéig a kormány elé kerülne a lezárást tárgyaló előterjesztés, amelyet a Pénzügyminisztérium és az Igazságügyi Minisztérium dolgozna ki. Emlékeztetett arra, hogy 1999. július 23-án a kormány már előírta e két tárcának, hogy 2000 végéig készítsen erről egy előterjesztést, majd a határidőt fél évvel meghosszabbította. A kárpótlási jegyek beváltásáról azonban mind ez ideig nem született döntés.
A pénzügyi tárca várományosa kifejtette, hogy a rendezésnek a kárpótlási törvényen kell alapulnia, vagyis az államnak tulajdont kell adnia a jegyekért cserébe. (Attól viszont - érthető módon - elzárkózott, hogy már most nevesítsen felajánlandó részvényeket.) A még piacon lévő néhány milliárd forint névértékű jegy (a névérték - mint ismeretes - a törvény alapján a címletérték 174,2 százaléka) bevonásának időtartamát László Csaba másfél-két évre taksálta.
Egy kérdés nyomán elmondta, hogy nem támogatja a készpénzes kifizetés gondolatát - e tény a sajtótájékoztató után azonnal 70-80 forintos áresést okozott a jegypiacon -, ugyanakkor határozottan leszögezte: a kárpótlási törvény, illetve az értékpapír bemutatóra szóló jellege eleve kizár bármiféle megkülönböztetést a jegytulajdonosok között.
Egy spekulánsokra vonatkozó kérdésre válaszul kifejtette: a tőzsdei jegyforgalmat látva kizárható, hogy „milliárdos nagyságrendű spekulációs kereslet” lenne. Utalt arra, hogy a másodlagos jegytulajdonosoknak volt köszönhető, hogy a jegy ára a cserekínálat megszűntével sem zuhant még lejjebb.

A NAPI Gazdaság felvetésére - miszerint a kárpótlási jegy 1992-es bevezetésekor a kormányzat és a BÉT megállapodott abban, hogy az előbbi hat hónapra előre közzéteszi a várható cserekínálatot - László Csaba elmondta, hogy ha kormányra kerül, maradéktalanul be kívánja tartani a kárpótlási jegyre vonatkozó törvényi és tőzsdei előírásokat.
A jegypiacon némileg csalódást keltett, hogy a legnagyobb ellenzéki párt sem tette magáévá a készpénzes kifizetés - sok jegytulajdonos szívének kedves - gondolatát. Megfigyelők ugyanakkor eddig sem adtak sok esélyt a készpénzes megoldásnak, mivel az valóban nem vezethető le a kárpótlási törvényből. Bár két héttel a választás előtt az ígéretekből általában nincs hiány a piacon, a jegytulajdonosok eddig még ígéretekkel sem voltak túlságosan elkényeztetve.
Korányi G. Tamás

Korányi Tamás G.
Korányi Tamás G.

Ez is érdekelhet