Jogi közjátékkal kezdődött a Pick Rt. - csak második nekifutásra határozatképes - rendkívüli közgyűlése. A Szegedi Városi Bíróság az ÁPV Rt. kérésére a múlt hét végén felfüggesztette a közgyűlést összehívó igazgatósági határozatot. A Pick igazgatósága tegnap reggel - még a tíz órakor kezdődő közgyűlés előtt - hosszasan tárgyalt, jogászokkal konzultált, majd megfellebbezte a bírói döntést. A közgyűlés kezdetén az ÁPV képviselője tiltakozott a kivezetés tárgyalása ellen, mondván, ez olyan üzletpolitikai döntés, amellyel kapcsolatban az ÁPV-s igazgatósági tagnak vétójoga van.
A Pick igazgatóságának jelen lévő tagjai a tiltakozást arra hivatkozva utasították vissza, hogy a kérdés napirendre tűzését egy tíz százaléknál nagyobb tulajdonos szabályosan kérte, úgyhogy e tekintetben - a társasági törvény alapján - az igazgatóságnak még mérlegelési joga sem volt, a napirendről nem ő hozott határozatot. Ezért a bírói felfüggesztés sem értelmezhető.
A Pick igazgatósága nem értett egyet az aranyrészvényes ÁPV-vel abban, hogy a kivezetés - amelyet a gazdasági társaságokról szóló törvény kizárólagos közgyűlési hatáskörbe utal - az egyébként igazgatósági hatáskörbe tartozó üzletpolitikai kérdések körébe sorolható-e. (Az alapszabály az aranyrészvényes jogainak felsorolásánál nem tartalmazza a tőzsdei be- és kivezetést.)
Mivel a képviselt 45 százaléknyi részvényből 44,6 százalék az Arago kezében volt, a kivezetésről szóló döntés hamar megszületett. A jelen lévő kisrészvényesek - köztük a gyár nyugdíjas dolgozói is - sérelmezték a kivezetést, őket az Arago vezérigazgatója igyekezett megnyugtatni a gyár jövőjét illetően. Az ÁPV Rt. képviselője lapunk érdeklődésére nem kívánta kommentálni azt a feltételezést, hogy a vagyonkezelő bíróság előtt készül megtámadni a kivezetést kimondó közgyűlési határozatot.
A tőzsde alighanem nem lesz könnyű helyzetben, ha megérkezik a Pick hivatalos kérelme, és az sem zárható ki, hogy a jogi helyzet tisztázásáig felfüggeszti a kivezetést. Ugyanakkor az Arago tegnap reggel megkapta a Gazdasági Versenyhivatal engedélyét - igaz, 1,2 milliós bírság árán - arra, hogy tovább növelje részesedését a Pick Szeged Rt.-ben (NAPI Gazdaság, 2002. március 11., 7-8. oldal). Ennek birtokában az Arago akár a tőzsdén keresztül is vásárolhat már Pick-részvényt, ráadásul - ha nem nyilvános ajánlat keretében lépi át az ominózus 90 százalékos határt - nem kötelezhető a további részvények sajáttőke-értéken történő megvásárlására.
Elképzelhető tehát, hogy a szalámirészvény egy ideig még a tőzsdén marad, ám korábbi likviditását (a részvények 79,15 százaléka van az Aragónál, 9,93 százaléka magánál a társaságnál) aligha nyeri vissza. Így a Pick csaknem évtizedes tőzsdei pályafutása gyakorlatilag lezárult.
Molnár Gergely
