Március 20-án tartja rendes közgyűlését a győri Pannon-Flax Rt. A társaság tavaly 56,1 milliós nyereséget - a konszolidált mérlege szerint 71,5 millió forintos veszteséget - ért el. Az igazgatóság ennek alapján nem javasolja a részvényeseknek az osztalékfizetést.
A Pannon-Flax Rt. és befektetőcége, a Konflax Kft. tavaly novemberben megvált a 2 milliárdos jegyzett tőkéjű Betonútépítő Nemzetközi Rt. többségétől (1 milliárd 9 millió forint névértékű részvényt adott el névértéken), idén januárban pedig - amint erről a társaság közgyűlési anyagai alapján a Portfólió internetes újság is beszámolt - további mintegy 20 százalékot adott el. Utóbbi tranzakcióról a társasághoz közeli források lapunknak elmondták, hogy 396 millió forint névértékű pakettért mintegy 540 millió forintot fizetett a Betonútépítő többségét is megvásárló ciprusi cég.
Ez az összeg teljes egészében befolyt a Pannon-Flax Rt.-hez és rögtön befektetésre is került, míg a tavalyi egymilliárdból még 575 millió kifizetése az ütemezés szerint hátravan.
A Konflax Rt. folyamatosan adja át a májusi csődegyezségi megállapodás alapján a Betonútépítő részvényeit a társaság hitelezőinek, a részesedése jelenleg nagyjából 15 százalék körüli. Ezzel a győri társaság gyakorlatilag teljesen mentesül az útépítő cég kockázatától, noha a könyvvizsgáló jelentésében - korlátozó záradék nélkül - még felhívja a részvényesek figyelmét az építőipari cég körüli kockázatokra. A ballaszttól való megszabadulást a piac is értékeli, tegnap - talán az internetes újságban megjelent tudósítás nyomán is - több mint 40 ezer részvény cserélt gazdát, 736 forintig emelkedő árfolyam mellett.
K. G. T.
