az aukciókon
A tegnapi államkötvény-aukciókon túljegyzés ugyan volt, de a vevők többnyire csak a korábbinál valamivel magasabb hozamszintek mellett adták be ajánlataikat. A 15 éves hátralevő futamidejű államkötvény, a 2017/A 15 milliárd forintnyi pakettjére 24,6 milliárd forintnyi ajánlat érkezett, az átlaghozam évi 6,83 százalék volt. Ez négy bázisponttal magasabb az előző napi 15 éves referenciahozamnál, és az aukció nyomán a referenciamutató értéke 6 bázisponttal emelkedett. A viszonylag új kötvényekre egyébként az idén először rendeztek aukciót, tavaly pedig kétszer.
A hároméves futamidejű 2005/G átlaghozama 7,79 százalék lett, 30 milliárd forintnyi kötvényre 54,3 milliárd forintnyi ajánlatot adtak be. Ez az átlaghozam is 6 bázisponttal meghaladta az előző napi referenciahozam értékét. A hozamemelkedés a többi futamidőre nemigen gyűrűzött át, a 10 éves referenciamutató értéke csak 3 bázisponttal nőtt, a többié gyakorlatilag nem változott.
A bankközi devizapiacon a forint délután az intervenciós sáv közepétől számított 11,35 százalékon állt, ami 35 bázispontos gyengülés szerdához képest. A kereskedés továbbra is nyugodt, valutánk szűk sávban, 11,35 és 11,62 százalék között mozgott. Az eurót délután 244,7-244,8 forinton jegyezték, a dollár erős áringadozások után 278,90-279,10 forintra állt be, ami nagyjából megfelel a szerda délutáni szintnek.
A bankközi forintpiacon mintegy 10 bázisponttal, évi 8,30-8,50 százalékra emelkedett az overnight kamatszint. A tomnext kamat évi 8,40-8,65 százalék volt, akárcsak az előző napon. A BÁT határidős devizapiacán az 1,3 milliárd forinthoz közelítő forgalom zömét a japán jen adta, a márciusi határidő elszámolóára ennek következtében több mint 4 forinttal emelkedett. A márciusi dollár 50 fillérrel olcsóbb, a márciusi euró pedig 70 fillérrel drágább lett.
E. J.
