BUX 137814.93 -1,2 %
OTP 44240 -1,51 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Idén ismét nyereségesek leszünk!

2002. március 5. kedd, 23:59

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

- A Graphisoft egyik – technológiai szempontból igen komoly – amerikai konkurensét, az alig 30 fejlesztőt foglalkoztató, tavaly 4 millió dollár alatti árbevételt elérő, 1997-es alapítása óta veszteséges Revit Technologiest az építőipari szoftverek piacának óriása, a kaliforniai Autodesk a múlt héten csillagászati áron, 133 millió dollárért megvette. Hogyan érinti ez az üzlet a Graphisoftot?
- Nagyon meglepő volt számomra az ár, különösen ha figyelembe veszem, hogy a Revit alig 2 ezer felhasználóval rendelkezik. Bár a Revit tavaly már a mi ArchiCAD-unk elég jelentős konkurensének számított az amerikai piacon, ezt a fordulatot hosszú távon alapvetően pozitívan értékelem. A vevő Autodesk ezzel maga is olyan jellegű terméket – háromdimenziós alapú tervezőprogramot – fog kínálni sok százezer felhasználójának, mint a mi ArchiCAD-unk, így a meglehetősen konzervatív építész-tervező társadalomnak már nem kell magyaráznunk a mi termékünk koncepcióját.
- A Revit programja mennyiben versenytársa az ArchiCAD-nak?
- Ez egy az ArchiCAD-hoz igen hasonló, parametrikus építész-tervező program, amely képes a ház szinte bármely paraméterét intelligensen változtatni. Ugyanakkor úgy vélem, hogy a tényleges tervezéskor felmerülő igényekre jobb válasz az ArchiCAD, amit az eddigi 100 ezer felhasználóval elért tapasztalatunknak köszönhetünk. Az Autodeskkel a háttérben a Revit-programok nyilván jobban fognak terjedni, de abban bízom, hogy a teljes torta még jobban gyarapszik, és az Autodesk eddigi vezérterméke – amely a háromdimenziós modellezést inkább csak illusztrációs céllal kínálta – fokozatosan visszaszorul.
- Mekkora most a Graphisoft piaci részesedése a saját területén?
- Az építőipari CAD-szoftverek világpiaca 2001-ben nagyjából 1 milliárd dollárra volt becsülhető, de ebből az építészprogramok értéke csak 400 millió dollárt tett ki. Ebből 6 százalék a miénk, de ha figyelembe vesszük, hogy a 400 millió egyharmadát az infrastrukturális tervezésekhez felhasznált szoftverek adják – e területre nem léptünk be –, akkor a saját térfelünkön 10 százalékra becsülhető. Ez a piac tavaly az informatikai és építőipari dekonjunktúra miatt visszaesett. A legfontosabb európai konkurensünk, a német Nemetschek forgalma 2001-ben csaknem 30 százalékkal zuhant, és csökkent a piaci szereplők száma is.
- Az amerikai eladások visszaesése tavaly a Revit versenyének volt betudható?
- Az észak-amerikai értékesítés (a 2 millió dolláros forgalmú Drawbase-zel együtt) a 2000-es 6,3 millió euróról (a Graphisoft a könyveit euróban vezeti) tavaly 4,8 millióra esett vissza, de ez túlnyomórészt nem a Revit térnyerésére, hanem egy átmeneti menedzsmentproblémára, az irodaegyesítés nehézségeire vezethető vissza. Korábban a Graphisoft USA San Franciscó-ban működött, ezt most a Drawbase bostoni központjába helyeztük át.
- A 133 millió dolláros ár láttán kikívánkozik a kérdés, hogy miért nem a jelenleg alig 40 millió dolláros tőzsdei értékű Graphisoft kellett az Autodesknek?
- Nyilván ők is ismerik a tulajdonosi szerkezetünket, és sejtik, hogy a tőzsdei ár egyáltalán nem lenne mérvadó egy efféle ügyletnél. A Graphisoft irányító pakettjét akkor sem adtuk el, amikor – három évvel ezelőtt – a tőzsdei kapitalizációja 200 millió dollár fölött járt.
- Az alapítása óta először tavaly volt veszteséges a Graphisoft. Mire számítanak 2002-ben?
- Mindenképpen meg akarjuk állítani a bevételcsökkenést, a tavalyi 29,5 millió euró után idén 30 millió eurót meghaladó forgalmat, a tavalyinak megfelelő regionális eloszlást és pozitív, de a korábbi évekhez képest mérsékelt, 1 millió euró alatti profitot várunk. Ugyanakkor ha csak ennyi lesz a profit, a munkatársaim még nem kapnak bónuszt...
Korányi G. Tamás

Korányi Tamás G.
Korányi Tamás G.

Ez is érdekelhet