Öt év óta először, 1990 óta másodszor zárt nyereséges évet a pécsi Konzum Rt. a tavalyi gyorsjelentés szerint (tíz év alatt csak egyszer, 1995-ben mutatott ki szerény, 25 millió forintos nyereséget a társaság, igaz, az 1997-es veszteség is minimális volt). A társaság persze már alig hasonlít korábbi önmagára, hiszen tevékenységében egyre inkább a tüzép-vállalatok dominálnak. Tavaly a Marcali Fémipari Gyárat is eladták, két másik kft.-vel együtt, végelszámolásokat kezdeményeztek, valamint a jelentés utal létszámleépítésekre is. (A konszolidációs kör változása miatt a bázisadatokat is újraszámolták a mérlegben.)
A társaság ugyanakkor növelte is érdekeltségeit tüzépvállalatokban. A cég árbevétele tavaly 24 százalékkal, 8,959 milliárd forintra emelkedett, ami mögött a gyorsjelentés szerint jórészt eme részesedésnövekedés áll. Ezt meghaladta ugyanakkor a legnagyobb költségtétel, az anyagjellegű ráfordítások (jórészt az eladott áruk beszerzési értéke) 29 százalékos növekedése, ami így 8,285 milliárd forintot tett ki. Jelentősen csökkentek ugyan a személyi költségek, de az igazán komoly eredményjavító tétel az „egyéb bevételek" 622 millió forintos emelkedése volt.
Ez a gyorsjelentés szöveges része szerint tárgyi eszközök értékesítéséből, céltartalék-feloldásból származik, illetve üzletrészek értékesítéséhez kapcsolódó bevétel volt, így tehát lényegében egyszeri tétel. Ennek vonzatai - például az értékesített befektetések árfolyamvesztesége - a pénzügyi veszteségek között is megjelennek. Összességében az üzemi tevékenység eredménye látványosan, 657 millió forinttal javult, a pénzügyi eredmény 383 millió forinttal romlott. A Konzum a 200 millió forinthoz közelítő egy évvel korábbi veszteség után tavaly 88 millió forint adózott nyereséget mutatott ki könyveiben.
E. J.
