BUX 138661.08 -0,6 %
OTP 44710 -0,47 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Negatív meglepetés a Slovnafttól

Megszerzése óta először okozott negatív meglepetést a Mol éves gyorsjelentésében a magyar olajtársaság által egyelőre 36,2 százalékban ellenőrzött Slovnaft teljesítménye. A szlovák olajtársaságot több váratlan esemény is sújtotta, a külső és belső műszaki okokra visszavezethető bevételcsökkenést súlyosbította a szeptember 11-i események hatása is. A Slovnaft negyedik negyedéve így veszteséget hozott és csupán az első 9 hónap rendkívül jó teljesítményének köszönhető, hogy ezzel együtt is közel 28 százalékkal nőtt az éves adózott nyeresége.

2002. március 4. hétfő, 23:59

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

A Slovnaft negyedik negyedévével mindenképpen csalódást okozott a részvényeseinek, de alighanem a társaságot 36,2 százalékban ellenőrző Molnak is. A Mol eredményéhez mindössze 6,8 milliárd forinttal járult hozzá, ami a szlovák társaság eredményében a várt 4 milliárd koronás eredményhez képest (magas volt a mérce, nagyarányú eredményjavulást jelentett volna az előző évhez képest) több mint 20 százalékos elmaradásként mutatkozott meg. Mindez azt jelentette, hogy a Slovnaft a negyedik negyedévben már veszteséget termelt, amit az olajtársaságokat általánosan sújtó finomítói árrésszűkülés mellett két speciálisan a Slovnaftot érintő esemény okozott.
A szlovák olajcég nem a Molhoz hasonlóan integrált, kitermeléssel és gázüzlettel is bíró energiavállalat, teljes mértékben ki van téve a nemzetközi finomítói árrés változásainak. A szeptember 11-i események miatt ezen a piacon rendkívül hirtelen következett be a haszonkulcs drámai csökkenése (az év elejéhez képest decemberre felénél is kevesebb lett az árrés), ami természetszerűleg a Slovnaftot is súlyosan érintette. Ez azonban messze nem lett volna elég ahhoz, hogy a cég veszteséges legyen.
Súlyosabb hatásokkal járt, hogy a társaságnál két leállás is bekövetkezett a második félévben, ami mind a kiesett termelés, mind az újraindulás magas költségei miatt nagy veszteséget jelentett. A harmadik negyedévben külső áramellátási hiba okozott leállást, míg az év végén belső műszaki hiba okozott december 14-étől január közepéig tartó leállást. Utóbbi nyoma látszani fog az idei első negyedév számain is.
Az év végi, csalódást keltő eredmények mindazonáltal vélhetően inkább a jó első három negyedév fényében tűnhetnek csak rossznak. A társaság ugyanis 28 százalékos eredményjavulást így is fel tudott mutatni, azután, hogy az előző év a rendkívül jó finomítói árrésszintnek köszönhetően még a hat hónap gyengébb teljesítménye ellenére sem sikerült rosszul. A javulás motorja egyértelműen a Mol által a tőkeemelésre befizetett 150 millió dollár lehetett, vélhetően jórészt ennek köszönhető, hogy a Slovnaft 18 milliárdról 7,7 milliárd koronára tudta csökkenteni hitelállományát és ez jó részét adta a pénzügyi eredményekben mutatkozó mintegy 2 milliárd koronás pozíciójavulásnak.

A Slovnaft szempontjából döntő tényező lesz, hogy az egyébként szokásosnak nem mondható üzemzavarok a jövőben is jellemzőek lesznek-e a társaságra. A gyorsjelentésben meglehetősen szűkszavúan ecsetelt események (több százmillió koronás kárt említenek) ugyanis igen nagy kiesést jelentettek. Ráadásul egy Mol-részvényes számára ez közel sem mondható megszokottnak még akkor sem, ha a TVK-nál már hallhattak üzemzavarról híreket. Egy efféle kockázat rövid idő alatt semmissé teheti a részvény relatív olcsóságát (P/E értéke jelenleg 4,6) és Mol számára is átértékelődhet az eddig igen jónak tűnő befektetés.
A. A. G.

Almás Andor
Almás Andor

Ez is érdekelhet