A múlt heti, szinte folyamatos gyengülést követően hétfőn alacsony forgalom mellett erősödött a forint a bankközi devizapiacon. Délután 11,37 százalékra volt a jegybanki intervenciós sáv közepétől, ami 28 bázispontos erősödést jelent. Az eurót a kereskedés végén 244,60-244,80 forinton, a dollárt 282,30-282,50 forinton jegyezték, az előbbi 70-90 filléres emelkedés, az utóbbi 10-30 filléres gyengülés.
Az MNB három hónapos kötvényének aukcióján 8,41 százalékos átlaghozammal keltek el a papírok, 27,6 milliárd forintnyi jegyzésből a bank 10 milliárdnyit fogadott el. Az átlaghozam mindössze 2 bázisponttal alacsonyabb az előző napi 3 hónapos kincstárjegy-referenciahozamnál, és ugyanennyivel magasabb az előző heti aukció átlaghozamánál. A rövidebb és közepes futamidejű állampapír-piaci referenciahozamok egyébként tegnap kismértékben, 2-3 bázisponttal csökkentek. A hosszabb, 5 és 10 éves referenciahozamok viszont 7, illetve 3 bázisponttal emelkedtek. A 15 éves referenciahozam ezúttal nem változott. E hét csütörtökjén lesz a 15 éves 2017/A államkötvények következő aukciója, amelyen 15 milliárd forintnyi kötvényre várják az ajánlatokat.
A bankközi forintpiacon az overnight kamatok évi 8,20-8,30 százalékon álltak, azaz 10-20 bázisponttal csökkentek. A tomnext kamatokra 8,20-8,45 százalékon voltak ajánlatok. Az egy hónapos hitelek kamata évi 8,50 százalék volt. A Budapesti Árutőzsde határidős devizapiacán 609 millió forintos napi forgalom mellett a márciusi és áprilisi dollár 1,60-1,70 forinttal esett, a decemberi 1,25 forinttal erősödött. Néhány euró-határidő elszámolóára 20-40 fillérrel csökkent. Jenre is volt üzlet, 1,60-2,00 forinttal emelkedő árak mellett.
E. J.
