BUX 138496.80 -0,72 %
OTP 44360 -1,25 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

A Deutsche Börsével tárgyal a BÉT?

Piaci hírek szerint az utóbbi hetekben felgyorsultak a Budapesti Értéktőzsde és a frankfurti Deutsche Börse (DB) közötti együttműködési tárgyalások, és nem kizárt, hogy a második félévben már a német Xetra indexre is lehet majd üzletet kötni a BÉT rendszerén keresztül. Horváth Zsolt, a BÉT ügyvezető igazgatója nem erősítette meg, de nem is cáfolta a tárgyalások hírét.

2002. március 3. vasárnap, 23:59

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

A BÉT és a DB közötti tárgyalásokról Horváth Zsolt ügyvezető igazgató nem kívánt szólni, de utalt arra, hogy a BÉT vezetése már hosszabb ideje keresi az együttműködési lehetőségeket a külföldi tőzsdékkel. Elmondta, e tárgyalások során a BÉT arra törekszik, hogy növelje a forgalmat és a likviditást, valamint tagjai számára lehetővé tegye más piacok közvetlen elérését. A januárban elfogadott tőkepiaci törvény az együttműködést csak a kölcsönösség alapján teszi lehetővé, így a piaci elérhetőség is csak kölcsönös lehet. A kereskedési rendszerek összekapcsolásán túl az elszámolási infrastruktúra összekapcsolása is fontos cél, a különböző külföldi partnerekkel folytatott tárgyalások erre is kiterjednek - mondta az igazgató.
Bár a tőzsdeigazgató nem nevezte meg a Deutsche Börse AG-t mint lehetséges partnert, megfigyelők biztosra veszik, hogy Frankfurt és Budapest között a Varsó-Euronext együttműködéshez hasonló formáról folynak a tárgyalások, amelyekbe minden bizonnyal bekapcsolódott a Központi Elszámolóház és Értéktár és a Clearstream is. (A német elszámolóházban a DB nemrég növelte 50 százalékról 100 százalékra részesedését.) Mivel a hazai befektetők körében a német részvények meglehetősen kedveltek (bár átlagosan félmilliárdos heti forgalmuk elmarad az amerikai papírok heti 1-1,5 milliárdos forgalmától), a DB platformjának elérése a gyengélkedő hazai brókertársadalom számára is gyógyírt jelenthet.
Eközben a BÉT tőzsdetanácsa folytatja a részvénytársasággá alakítás előkészületeit. Mai ülésén szerepel az alapító okirat tervezetének megvitatása - a tagok által eljuttatott módosító indítványok alapján -, az alaptőkére, s a kibocsátandó BÉT-részvények névértékére vonatkozó koncepció is. Tagi körökből érkezett információk szerint a majdani BÉT Rt. jegyzett tőkéje egymilliárd forint lehet.
K. G. T.

Korányi Tamás G.
Korányi Tamás G.

Ez is érdekelhet