A hétfői kismértékű erősödés után tegnap ismét gyengült a forint a bankközi devizapiacon, délután az intervenciós sáv közepétől 11,50 százalékra állt, ami 31 bázisponttal kevesebb a hétfői értéknél. Az esést a hó végi energiaszámlák kiegyenlítésének eurószükségletével magyarázzák, igaz, a múlt hétre is a forintgyengülés volt jellemző. A hazai deviza szűk, 11,50-11,88 százalékos sávban ingadozott. Az eurót délután 244,00-244,50 forinton jegyezték, ez 60-90 filléres emelkedés. A dollár több mint 2 forinttal, 281,70-281,90 forintig drágult.
Az MNB kéthetes betétjébe 206 milliárd forintot helyeztek el a nemrég 8,5 százalékra csökkentet éves kamat mellett, míg a lejáró betétek értéke 242 milliárd forint volt. A három hónapos futamidejű diszkontkincstárjegyek aukcióján 20 milliárd forintnyi papírra 52 milliárd forintnyi ajánlat érkezett. Az éves átlaghozam 8,40 százalék volt, kissé magasabb, mint az előző napi 8,36 százalékos referenciahozam.
Az utóbbi mutató értéke egyébként az aukció nyomán mindössze 1 bázisponttal emelkedett, a hat hónaposé 3-mal, az ennél is hosszabb futamidőknél viszont már számottevően, 7-9 bázisponttal kúsztak feljebb a hozamok. A hozamemelkedés - akárcsak a forintgyengülés - kisebb megtorpanásokkal napok óta tart, annak ellenére, hogy sokak szerint még márciusban újabb jegybanki kamatcsökkentés várható (NAPI Gazdaság, 2002. február 26., 1-3. oldal).
A bankközi forintpiacon pénzbőség jelei mutatkoztak, az overnight kamatok 50-80 bázisponttal, évi 8 százalék körüli szintre csökkentek. A tomnext kamatok 8,30-8,40 százalékon álltak, az egy és három hónapos kamat 8,45 százalék volt. A BÁT határidős devizapiacán egymilliárd forinthoz közelítő forgalom mellett erősödött a márciusi és az áprilisi euró, valamint a márciusi dollár.
E. J.
