A PKN Orlen lengyel olajipari nagyvállalat csütörtöki rendkívüli közgyűlésén a részvényesek leváltották a kilencfős felügyelőtanács hét tagját - írta az MTI-re hivatkozva az Origo. A korábbi tanácsból csak az eddigi elnök, Andrzej Herman és a kincstárügyi minisztérium képviselője, Grzegorz Mroczkowski maradt a helyén, az ő felmentésükre vonatkozóan nem is volt javaslat a közgyűlésen.
A kincstárügyi minisztérium szövetségeseivel együtt minden elgondolását gond nélkül keresztülvitte. A közgyűlésen 140 részvényes jelent meg, akik több mint 216,5 millió részvénnyel rendelkeznek (a társaság teljes alaptőkéje 420,2 millió részvényből áll). A legtöbb részvényt, együttesen 28 százalékot a kincstárügyi minisztérium és az olajipar privatizációját intéző Nafta Polska állami vállalat jegyzi. Rajtuk kívül egyetlen részvényesnek sincs 5 százaléknál nagyobb tulajdonrésze.
A közgyűlés 98,4 százalékos többséggel jóváhagyta az igazgatóság tervét egy vegyesvállalat alapítására a Basell Europe Holdings B.V. hollandiai székhelyű nemzetközi részvénytársasággal. A vegyesvállalat célja a polimergyártás kiépítése, a propilén- és etiléngyártás megduplázása. A beruházás becsült értéke 600 millió dollár, és a két cég fele-fele arányban vesz benne részt. A vegyesvállalatra vonatkozó határozat idén június 30-ig érvényes. Amennyiben a PKN Orlen addig nem köti meg a megfelelő szerződéseket, a határozat érvényét veszti.
Csütörtökön a PKN Orlen részvényei a varsói tőzsdén nyitáskor 20,80 zlotyt értek, majd késő délutánra csaknem 5 százalékos csökkenéssel 19,75 zlotyra estek vissza.
(NAPI)
