Zártkörűen folytatja működését a Csopak Rt. - döntött a társaság tegnapi rendkívüli közgyűlése, amelyen - a kiszorítás után - 100 százalékos tulajdonosként az Ivydale Investment Ltd. vett részt. A közgyűlés elfogadta a Csopak középtávú üzleti stratégiáját - mondta el lapunknak Markovszky György vezérigazgató. Ennek lényege, hogy a Csopak folyamatosan felszabadítja ingatlanokban lekötött jelentős forrásait, s az így felszabaduló tőke egy részét hitelállományának csökkentésére, másik részét a sütőipari és a kiskereskedelmi tevékenység fejlesztésére fordítja. Ennek első lépéseként döntött a közgyűlés három társaságnak a Csopakból történő kiválásáról. Az egyik cég vagyonát több mint 30 Tempo-üzlet teszi majd ki, a másik három nagy értékű ingatlant és három épülő ingatlant, míg a harmadik a Csopak veszprémi székházát fogja tartalmazni.
A tavaly 16,5 milliárd forintos árbevételt elért Csopak-csoport idénre 20 milliárd feletti forgalmat tervez. Az elképzelések szerint ebből az 5 százalék körüli piaci részesedésű Győri Sütőipari Kft. 4 milliárd forint bevételt érhet el. A tőzsdéről ugyan január 18-án távozott, de még jelentéstételre kötelezett cég tavalyi eredménye adó után 565 millió forint volt, ami kevesebb, mint a fele a 2000-esnek. A cégnek még sincs oka szégyenkezni, árbevétele ugyanis 5,6 százalékkal nőtt. Üzemi eredménye pedig csak a - 2000-ben még 858 milliós többletet hozó - ingatlaneladások elmaradása miatt maradt el egyötödével a korábbitól, ettől eltekintve valójában növekedésről van szó. (Egy kisebb budapesti ingatlant a társasági törvény alapján a Balaton Füszérttel való egyesülést el nem fogadó részvényeseknek adott át a társaság, könyv szerinti értéken.) Az immár kisrészvényesek nélkül működő cég egy részvényre eső saját tőkéje 2632 forint, csaknem a duplája az 1500 forintos felvásárlási árfolyamnak.
Az egyedüli negatívum, hogy tovább nőtt a csoport eladósodottsága, az 5,7 milliárdos hitelállomány - amelynek a fele hosszú lejáratú - 1,6 milliárddal nőtt egy év alatt, és 12 százalékkal haladja meg a saját tőkét. Ez részben a továbbra is erőteljes beruházásokra vezethető vissza, de több százmillióba kerültek az év elején a cég által - jócskán a sajáttőke-érték alatti áron - visszavásárolt, majd bevont saját részvények. (A részvények száma egy év alatt 23 százalékkal csökkent, ezért az egy részvényre eső saját tőke 2070 forintról 2632-re nőtt.) A kamatráfordítások csaknem másfélszeresükre nőttek, így az üzemi eredmény több, mint felét elvitte a pénzügyi veszteség. Az eredményből alighanem idén sem fog osztalékot fizetni a Csopak, ám ez már az alig néhány szereplősre olvadt tulajdonosi kör belügye.
K. G. T.-L. A.
