Meghozta a várt eredményt a Prímagáz számára a valamivel több mint egy éve megindult reorganizáció és az őszi olajáresés, a társaság minden várakozást felülmúló, 1,73 milliárd forintos üzemi és 1,387 milliárd forintos adózás előtti eredményről adott számot a 2001. évről szóló gyorsjelentésében. A tavalyelőtti 4 milliárd forint veszteség és az azt követő reorganizáció után a cég olyan utolsó negyedévet tudhat maga mögött, amelyben már az alaptevékenységből származó profit játszik döntő szerepet.
Az első és második negyedévben még nulla körüli eredményt produkáló Prímagáz a harmadik negyedévben is némi javulást tudott felmutatni, a július-szeptemberi időszakban elért 664 millió forintos eredmény döntő része azonban még a budaörsi telephely eladásából származott. A szeptember 11. után esésnek induló kőolajárak magukkal rántották a PB-gáz árát is, s ezzel a cég bruttó fedezete a 2000. utolsó negyedéves 1,5 milliárd forint körüli szintről a tavalyi utolsó három hónapban 3,6 milliárd forintra ugrott. (Igaz, a hazai kiskereskedelmi árak is csökkentek valamelyest az év második felében.)
A társaság hitelállományának folyamatos csökkentése jótékony hatással volt a pénzügyi eredményre is. Egy év alatt 6 milliárd forintról 1,12 milliárdra zsugorodott a rövid lejáratú hitelállomány és 550 millióról 342 millióra mérséklődött a pénzügyi veszteség. A racionalizálás máshol is éreztette hatását, a személyi jellegű költségek például 28 százalékkal csökkentek egy év leforgása alatt.
A Prímagáznál uralkodó új szemléletet mutatja, hogy beszerzéseit már fedezi a cég. A harmadik negyedéves gyorsjelentés is kitért rá, hogy a társaság határidős vételi üzleteket kötött, de nem közölte pontosan, hogy mekkora nagyságrendet képviselnek az ügyletek. Decemberben a fedezeti ügyletek 185 millió forintos mínuszban álltak, ezt a Prímagáz jelentésében az egyéb költségek soron számolta el. A fedezeti ügyletek léte mindenesetre azért biztató jel, mert egy esetleges olajár-emelkedés immár nem éri „csupaszon" a céget.
A tekintélyes nagyságú - a negyedik negyedévben rekordközeli - eredmény után a Prímagáz akár vissza is térhet korábbi osztalékpolitikájához (Oláh Tamás vezérigazgató a tavalyi közgyűlésen már tett ilyen célzást). A részvényenként 420 forinthoz közelítő profit - a saját részvényekkel nem számolva - persze csak irányadóként szolgálhat, hiszen a cég nem a most közölt IAS szerinti, hanem a magyar számvitel szerinti eredményéből fizet majd, amely megfigyelők szerint ennél valamivel alacsonyabb lehet. (Ebben vélhetően szerepel majd a saját részvényeken realizált, 100 millió forint körüli veszteség is.)
Még ezt tekintetbe véve is a Prímagáz a jelenlegi tőzsdei árhoz képest akár az egyik legjobb osztalékfizetőnek bizonyulhat az idén. A veszteséges idők előtt ugyanis hagyományosan a profit 40-60 százalékát osztotta fel a részvényesek között.
L. A.
